Advertisement

Petrol, dün iki ayın en çok düşüşünü gerçekleştirmesinin ardından dünyanın en büyük petrol tüketicisi ABD'de stokların yükseliş kaydettiği spekülasyonu ile New York'ta yaklaşık bir haftanın düşüğünden işlem görüyor.

Batı Teksas vadelileri dünkü yüzde 1.6'lık kaybın ardından pek fazla değişim göstermeden seyrediyor. Enerji Bilgilendirme Başkanlığı'nın yarın açıklayacağı veri öncesinde Bloomberg News anketine göre stokları yükselişini üçüncü haftaya taşıdığı tahmin ediliyor. Bloomberg veri tabanına göre ham petrol yukarı yönlü trendi kestikten sonra kayıplarını genişletebilir. İran'ın nükleer programı ile ilgili görüşmelerin tekrar başlayacağı haberi ile vadeileri dün değer kaybı yaşamıştı. 

Londra'daki Jefferies Bache Ltd. kıdemli brokerı Christopher Bellew konuyla ilgili "Petrol, piyasanın yukarı yöne tepki vermesinin ardından belirgin bir trend dışı fiyat hareketine işaret ediyor. Diğer bir önemli nokta ise İran ile nükleer program konusundaki görüşmeler. Bu yönde bir ilerleme satış yönünde bir kıvılcım çakabilir." yorumunda bulundu.

NYMEX elektronik işlemlerdeki Mart vadeli ham petrolün varili 37 sent artışla 96.54 dolara yükseldi ve Londra'da yerel saatle 10.21'de 96.47 dolardan işlem gördü. İşlem gören tüm vadelilerin hacmi 100 günlük ortalamanın yüzde 7.4 üstünde oluştu. Petrolün kontratı dün 6 Aralık tarihinden beri en büyük düşüşe işaret eden 1.60 dolar kayıpla 25 Ocak tarihinden beri en düşük seviye olan 96.17 dolara geriledi.

Londra'daki ICE Vadeli İşlemler Avrupa Borsası'ndaki Mart vadeli brent petrolün varili 40 sent değer kazanarak 116 dolara çıktı. İşlem gören tüm vadelilerin hacmi 100 günlük ortalamanın yüzde 37 üstünde oluştu. Avrupalı göstergenin Batı Teksas vadelilerine farkı dünkü 19.43 dolardan 19.55 dolara genişledi.

Kapat