Advertisement

(18:49'da güncellendi)

Avrupa hisseleri, İtalya eski başbakanı Silvio Berlusconi'nin anti-kemer sıkma kampanyasının bu ay yapılacak seçimlerde popularitesini artırdığını gösteren bir fikir anketi üzerine erken saatlerdeki yükselişinden dönerek günü düşüşle kapattı.

UniCredit SpA ve Intesa Sanpaolo SpA, İtalyan hisselerindeki düşüşe öncülük etti. Avrupa'nın en büyük inşaat firması Vinci SA, 2012 kârlılığında düşüş açıklamasının ardından yüzde 3.4 geriledi. ArcelorMittal yüzde 1.3'lük bir tırmanış gerçekleştirdi. Volvo AB ise 4. çeyrek kârının düşmesine rağmen şirketin Kuzey Amerika ve Avrupa pazarlarında bu yıl gelişme beklediğini açıklamasıyla yüzde 4.2'lik bir sıçrama kaydetti.

Stoxx 600 Endeksi Londra saatiyle 16:30'da yüzde 0.3 gerileyerek 284.65 puan olurken, gün içerisinde yüzde 0.4'e varan artış kaydetmişti. Avrupa gösterge endeksi buna rağmen bu yıl ABD'li yasa yapıcıların bütçe konusunda uzlaşmaya varması ve dünyanın en büyük ekonomisinin toparlandığına dair işaretlerin gelmesiyle yüzde 1.8 yükseldi.

Paris'te bulunan Ofi Patrimoine portföy yöneticisi Jacques Porta, "Berlusconi neden anketlerde yükseliyor? Çünkü Başbakan Mario Monti'nin politikalarına tamamen karşı çıkan popülist bir gündem izliyor. Bu çok negatif bir sinyal. Piyasanın düştüğünü görmek anlaşılır bir durum" ifadelerini kullandı.

(18:49'da güncellendi)

Kapat