Advertisement

UBS AG, Japonya ve İngiltere'deki yeni merkez bankacıların daha zayıf para birimlerinden yana olmasından ötürü yen ve sterlinin, dolar karşısında yıl sonuna kadar 4 yılın en düşük düzeyine gerileyeceğini öngördü.

Yendeki zayıflamanın Japonya Başbakanı Shinzo Abe ve merkez bankasının para politikasının sonucu olduğunu söyleyen UBS başekonomisti Larry Hatheway, sterlindeki düşüşün ise İngiltere'nin toparlanmayı sürdürememesinden kaynaklandığını belirtti.

Yenin yıl sonunda dolar karşısında 100 seviyesine gerileyeceğini öngören UBS, sterlinin de yıl sonu tahminini 1.56 dolardan 1.41 dolara indirdi. Dolar/Yen 100 seviyesini en son Nisan 2009'da, Sterlin/Dolar da 1.41 düzeyini en son Mart 2009'da görmüştü.

Zürih merkezli banka tahminlerin, yerel para politikası, yetkililerin daha düşük para birimi arayışına işaret eden açıklamaları ve Japonya ile İngiltere'nin ticaret açıklarının birleşimi göz önünde bulundurularak değiştirildiğini ifade etti.

Yen, dün New York saati ile 13:13 itibariyle dolar karşısında yüzde 0.6 değer kaybederek 93.89 düzeyine, sterlin de dolara karşı yüzde 0.7 zayıflayarak 1.5023 seviyesine geriledi.

Sterlin, dolar karşısında 3 gündür ilk kez Bloomberg anketine katılan 39 ekonomistin 11'inin İngiltere Merkez Bankası'nın varlık alım programı hedefini 375 milyar sterlinden 400 milyar sterline çıkaracağı tahmininin ardından değer kaybetti.