Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Avrupa Merkez Bankası (AMB) bugünkü toplantısında, İtalya'nın ekonomik toparlanmaya ne çapta bir tehdit oluşturduğunu değerlendirmesiyle birlikte, politika faizini değiştirmedi.

Frankfurt'ta biraraya gelen politika yapıcıları, gösrte faizi, Bloomberg News'un anketine katılan 61 ekonomistin 56'sının tahmini paralelinde, değiştirmeyerek, rekor düşük seviye olan yüzde 0.75'te bıraktı. Başkan Mario Draghi, faiz kararının ardından, TSİ 15:30'a basın toplantısı düzenleyecek.

İtalya'daki seçimlerde bütçe kısıntıları ve ekonomik reformlar halkın ayrısından fazlası tarafından reddedildi ve bu gelişme, Euro Bölgesi'nin borç krizinden kurtulacağı ve resesyondan bu yıl kadsemeli bir şekilde çıkacağı yolundaki iyimserliği zayıflattı. Ekonomistlerin Avrupa Merkez Bankası'nın bugün büyüme ve enflasyon tahminlerini düşüreceği beklentileri ile birlikte, yatırımcılar, Draghi'den, AMD'nin toparlanmayı desteklemek için daha fazla ne yapacağı konusunda işaretler vermesini bekliyor.

Milano'da UniCredit Global Research şef Euro Bölgesi ekonomisti Marco Valli, "Yapısal reformları uygulamak hükümetlere bağlı ve Draghi, AMB'nin ne yapabileceğini, hükümetlerin ne yapabileceği ile mukayeseli olarak, açık hale getirecektir," dedi ve "Ancak İtalya'nın durumu para politikasını etkilerse ya da enflasyona aşağı yönlü risk oluşturursa, harekete geçmek zorunda kalacaklar" değerlendirmesinde bulundu.

Ekonomistler, AMB'nin olası seçeneklerinin arasında, fazi indirme, bankalara daha uzun vadeli kredi ve kredilere ulaşmada güçlük çeken küçük ve orta boy işletmelere bankaların kredi vermesini cazip hale getirmenin yer aldığını kaydediyorlar.