Advertisement

Almanya'da sanayi üretimi Ocak ayında, AVrupa borç krizinin şirket harcamaları ve yatırımları üzerinde baskı oluşturması sonucu, beklenmedik bir şekilde değişmedi.

Sanayi üretimi, Ocak ayında, revize rakamla yüzde 0.6 arttığı Aralık ayına göre değişiklik göstermedi. Bloomberg News'un anketine katılan 42 ekonomistin tahminlerinin medyanına göre, bu verinin yüzde 0.4 artış göstermesi bekleniyordu. Üretim, geçen yılın aynı dönemine göre ise, takvim etkisinden arındırılmış rakamla, yüzde 1.3 yükseldi.

Almanya'da iş dünyası ve yatırımcı güveninin Şubat ayında sıçrama yaparken, fabrika siparişleri, yılın ilk ayında, ülkenin en büyük ihracat pazarı olan Euro Bölgesi'ndeki resesyonun talebi olumsuz etkilemesi sonucu, beklenmedik bir şekilde yüzde 1.9 düştü. Avrupa Merkez Bankası dün, 2013 yılı için Euro Bölgesi küçülme tahminini yüzde 0.5'e düşürdü.

Hanover'de NordLB ekonomisti Jens Kramer, "Almanya'nın yeni yıla başlangıcı muhteşem değildi, ancak kötümser de olmamak gerek," dedi ve "Sanayi üretimi hız kazanacak ve Almanya ekonomisi konusunda ilk çeyrekte iyimser olmaya devam ediyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

İmalat sanayi üretimi Ocak ayında, yatırım malları üretimindeki yüzde 1.5'lik düşüşün etkisi ile yüzde 0.2 geriledi. Enerji üretimi yüzde 2.3 düşerken, inşaat aktivitesi yüzde 3 arttı.

Aralık ayı sanayi üretimi yüzde 0.3 artıştan yüzde 0.6 artışa revize edildi.