Advertisement

2014 Dünya Kupası Avrupa Elemeleri D Grubu'nda Macaristan ile 1-1 berabere kalan A Milli Futbol Takımı'nın teknik direktörü Abdullah Avcı, gruptan çıkma yolunda az da olsa şanslarının bulunduğunu, sonuna kadar mücadelelerini sürdüreceklerini söyledi.

Avcı, maçtan sonra düzenlenen basın toplantısında, takımının mücadeleyle ilgili konuştukları bütün senaryoları saha içinde uyguladığını belirterek, karşılaşmayı şöyle değerlendirdi:
''Oyun disiplini, bütün halde oynamak, arzulu oynama, pozisyon üretme anlamında iyiydik. Öne geçip arkasından da rakibin tamamen düşen toplarda veya duran toplarda etkili olduğu pozisyonlarda bir anlık dalgınlıkla yediğimiz gol var. Futbolun içinde bu tür oyunlarda bazen her şeyi yaparsın böyle bir topta gol yersin. Her şeyi denediler, oyuncularıma teşekkür ediyorum. Bu iştah ve bu arzu onlarda olduğu müddetçe, oyunun kalitesini arttırdıkları sürece, beraber hareket ettikleri sürece karşılığını muhakkak alırlar. Bugün yukarıya yapışmak istiyorduk. İstediğimiz senaryo gerçekleşmedi. Şansımız daha azaldı. Çok ufak da olsa şansımız var. Bunu sonuna kadar zorlamak ve bunun içinde olmak istiyoruz.''

Macaristan karşısında yaşadıkları en önemli sorunun girilen gol pozisyonlarını değerlendirememek olduğunu belirten Avcı, ''Özellikle ilk yarıda bir gol bulabilseydik oyun farklı olurdu. Bunu bugün şanssız bir şekilde yaşadık. Futbolcularım iyi oyunun sonucunu alamamanın üzüntüsünü yaşıyorlar. Futbol böyle bir şey'' diye konuştu.

Gruptaki şanslarının ne olduğu sorusunu Avcı, ''Çok az da olsa şansımız var. 4 maçımızı kazanmaktan başka çaremiz yok. Bugün 9 puan olsak senaryo daha farklı olacaktı'' diye yanıtladı.

Avcı bir soru üzerine, Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören'in soyunma odasına gelerek, ''İyi mücadele ettiniz, tebrik ederiz, canınızı sıkmayın' dediğini, maçtan önce de yanlarına gelip başarılar dilediğini anlattı.

-''Puan tablosu kimseyi tatmin etmedi''

Grupta 6. maç sonunda gelinen noktada puan tablosunun kimseyi tatmin etmediğini ifade eden Avcı, şöyle devam etti:
''Bunun çok daha üstünde bekliyorduk. Aslında 1 puanın bile ne kadar değerli olduğu bugünkü tabloda daha net ortaya çıkıyor. Çok daha üstünde olmamız gerekiyordu. Biz Macaristan'dan da özellikle çok daha kaliteli bir takımız. Oyunun bütün kontrolü elimizdeyken şanssız bir gol yedik. Şu an itibarıyla takım oyun anlamında ivmeler kazanıyor. İnşallah önümüzdeki maçlarda puanlar alırız diye düşünüyorum.''

A Milli Futbol Takımı'nın iki büyük turnuvadan sonra 3. büyük turnuvayı da kaybetme aşamasına geldiği, buna karşılık kulüp takımları seviyesinde iki Türk ekibin Avrupa'da çeyrek final oynadığı ifade edilerek yöneltilen bu tezat durumu nasıl açıklayacağı sorusuna Avcı, ''43 yıldan sonraki bir seneyle ilgili söylüyorsunuz. Türk futbolunun istikrarlı bir turnuva takımı olamaması geldiğimden beri üstüne basarak söylediğim konulardan birisi. Bugün Türk futbolunun sorunu A Milli Takım değil. Türk futbolunun sorunu çeyrek final, yarı final oynamak değil. Temel sorunlarla ilgili federasyonun çalışmaları var. Resme biraz, sonuçlara endeksli değil de o taraftan bakarsak daha sağlıklı olur'' şeklinde yanıt verdi.

Mart ayının iki Türk takımının Avrupa kupalarında çeyrek finale çıkmasıyla Türk futbolu için önemli bir ay olduğunu kaydeden Avcı, kendilerinin de başarılı bir tablo için çalıştıklarını belirterek ''Ne yazık ki bunu gerçekleştiremedik, bir puan alabildik. Ancak yarış devam ediyor ve yarışın içinde olmaya devam edeceğiz'' diye konuştu.

Grupta sadece Andorra ve Estonya'yı yenmiş bir milli takımın hocası olarak eleştirilerin ardından baskılara dayanıp dayanamayacağı, istifanın gündemine gelip gelmeyeceği sorusu üzerine Abdullah Avcı, ''Burada Macaristan maçının yorumunu yaptım. Sadece Andorra ve Estonya maçını yenmiş bir milli takım olarak olay adlandırılırsa algı böyle oluşur ve yapılan mücadeleyle emeğe saygısızlık olur. Bu yarışı içinde bunlar da var. Böyle bir şey olacaksa da ben bunu başkanım ve yöneticilerimle oturur konuşurum. Benden buradan bu şekilde bir şey beklemeyin'' şeklinde ifadeler kullandı.

Anadolu takımlarında oynayan futbolculara haksızlık ettiğini düşünüp düşünmediği ve Alper Potuk'u iyi oynarken neden çıkardığı ifade edilerek, ''Milli takımın forması büyüklerden mi geçiyor'' sorusu üzerine Avcı, özetle şunları kaydetti:
''15 aydır görevimin başındayım, geldiğimden beri Alper'i alıyorum. 'Anadolu'daki oyuncular' derken, Türkiye ligi ile uluslararası ligi lütfen ayıralım. Üzerine basa basa söylüyorum. Burada hava deliği yok. Orada çok hava deliği var. Biz oyuncularımızı her kampın içinde bulup oynatmaya çalışıyoruz. Alper bugün çok iyi performans sergiledi. Taçtan golü yediğimizde Alper olsaydı yemeyecek miydik? Avrupa kupalarında oynamak futbolculara çok önemli bir tecrübe kazandırıyor.''

AA

BU HABERE YORUM YAZ
 
27 Mart 2013 Çarşamba, 11:16 Misafir cok ufakta olsa seninde milli takima hocalik yapma ihtimalin kaldi hicbir basarisi olmayan hocalari fedwrasyon milli takimin basina getirmemeli