Advertisement

Önde gelen gelişen piyasa ekonomilerinden oluşan BRICS'in liderleri Çarşamba günü, Bretton Woods kurumlarını zorlayacak bir kalkınma bankası kurma konusunda anlaştıklarını duyurdu. Ancak liderler, bankanın büyüklük ya da yapısına dair bir açıklamada bulunmadı.

Güney Afrika'nın Durban kentinde Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika liderlerinin katılımıyla düzenlenen BRICS zirvesinin ana gündem maddesi ortak bir kalkınma bankası kurulmasıydı. Kalkınma bankası, gelişen piyasa ülkelerini daha da kalkındırarak, yalnızca siyasi bir gruplaşmanın ötesine taşıması için önemli bir sınav olarak görülüyor.

BRICS'in 5 lideri açık bir şekilde kalkınma bankası girişimine destek verirken, öne çıkan ifadeler de bu ülkeler arasında daha derin işbirliğinden yanaydı.

Çin'in yeni başkanı Xi Jinpibg, Brics'in gelişme potansiyelinin "sonsuz" olduğunu savunarak, "BRICS işbirliğinin gerçek potansiyeliyse hâlâ gerçeğe dönüştürülmeyi bekliyor" dedi.

Güney Afrika Başkanı Jacob Zuma da gelişen piyasa ekonomilerinin, küresel ekonomideki değişime öncülük ettiğini dile getirdi.

Brics ülkeleri, dünyanın toplam GSYH'sinin yüzde 20'sini üretiyor.

BU HABERE YORUM YAZ
 
28 Mart 2013 Perşembe, 09:06 Misafir keşke şuna girebilsek