Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

İspanya'da işsizlik oranı ilk çeyrekte, Avrupa Birliği'nin en büyük bütçe açığını daraltmaya yönelik çabaların ekonomik büyümeyi olumsuz etkilemesi ile birlikte, beklenenden daha hızlı yükseldi ve son 37 yılın en yüksek seviyesine çıktı.

İspanya'da işsiz sayısı ilk kez 6 milyonu aştı ve işgücünün yüzde 27.2'sine tırmandı. Bu oran önceki üç aylık dönemde yüzde 26.02 seviyesindeydi. Bloomberg News'un anketine katılan 8 ekonomistin tahminlerinin medyanına göre, ,şslzik oranının yüzde 26.5 çıkması bekleniyordu.

Aralık 2011'den bu yana iktidarda olan Başbakan Mariano Rajoy yarın, Euro Bölgesi'nin dördüncü büyük ekonomisinde altı yıldır süren daralmayı durdurmak amacıyla, maliye ve politika tedbirleri açıklayacak. İspanya'daki resesyon 2013 yılının ilk çeyreğinde de sürerek yedinci çeyreğe genişledi. Böylelikle İspanya, Avrupa Birliği'ndeki tüm işsizlerin beşte birinden daha fazlasına sahip oldu.

Uluslararası Para Fonu (IMF) geçen hafta İspanya'nın 2013 yılı büyüme tahminini eksi yüzde 1.5'ten eksi yüzde 1.6'ya revize etti ve işsizliğin bu yıl yüzde 27'de zirve yapacağını kaydetti.

İspanya'da işsiz sayısı, diktatör Francisco Franco'nun ölümünden sonra ülkenin demokrasiye geçtiği dönem olan 1976'dan bu yana en yüksek seviyesine çıktı.