Advertisement

Sterlin, İngiltere Merkez Bankası'nın bugünkü para politikası toplantısında daha fazla parasal genişlemeden kaçınacağı spekülasyonuyla dolar karşısında 3 ayın en yükseğinin yalnızca yüzde 0.4 uzağında işlem gördü.

Portekiz'in 2011'de kurtarılmasından bu yana yaptığı ilk 10 yıllık tahvil ihalesinin ardından İspanya'nın bugün yapacağı tahvil ihalesinin öncesinde euro 3 haftanın en büyük kazançlarına tutundu. Avustraltya ve Yeni Zelanda dolarları, Güney Pasifik ülkelerinde istihdamın arttığını gösteren verilerin ardından önemli para birimlerinin çoğu karşısında primlendi. Yen, Asya Borsalarının kazançlarını silmesiyle tırmandı.

İngiltere Merkez Bankası'nın daha önceden teşvik açıklanmasının beklendiğini, bunun olmamasının da sterlindeki kısa pozisyonların uzaklaştırılmasına neden olduğunu belirten Mizuho Securities Co.'nun baş Döviz stratejisi Kengo Suzuki, "BOE bugün de ekstra parasal genişlemeyi ertelerse, bu trend bir süre daha devam eder" dedi.

Sterlin, dolar karşısında Tokyo saati ile 13:25'te yüzde 0.3 değerlendiği dünkü seviyesinden büyük bir değişiklik kaydetmedi ve 1.5538'ten işlem gördü. İngiliz sterlini 1 Mayıs'ta 1.5606 dolardan 13 Şubat'tan bu yana en yükseğine işaret etti.

Euro, dolar karşısında dün yüzde 0.6 ile 16 Nisan'dan bu yana en yüksek sıçramasını kaydederek 1.3153'e çıkmasını ardından bugün 1.3157'ye yükseldi. Yen, dolar ve euro karşısında yüzde 0.3'er güçlenerek sırasıyla 98.71 ve 129.87'den işlem gördü.