Advertisement

Federal Reserve St. Louis Başkanı James Bullard, merkez bankasının tahvil alımına devam etmesi gerektiğini çünkü bunun yasa yapıcıların elinde olan en iyi seçenek olduğunu dile getirdi.

Bu yıl Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantılarında oy hakkına sahip olan Bullard, parasal genişleme olarak bilinen varlık alımlarının, finansal piyasalardan gelen iyileşme sinyalleri ve ekonomik değişimlere göre ayarlanabilme kolaylıklarından dolayı devam ettirilmesi gerektiğini savundu.

"Parasal genişleme, standard para politikasına en yakın olan seçenektir. Açık ve verimli bir müdahale" diyen Bullard, varlık alım oranlarını reel ekonomik performans ve enflasyondan gelen verilere bakarak uyarlamak üzere programa devam edilmesi gerektiğini dile getirdi.

Fed yetkilileri son zamanlarda yaklaşık 3.35 trilyon dolara ulaşan banka bilançosunu daha fazla artırmamak adına varlık alımlarını indirmeyi tartışıyor. FOMC 1 Mayıs'ta yaptığı açıklamada 85 milyar dolarlık varlık alımlarına devam edileceğini belirtmişti.

ABD hisseleri Bullard'ın konuşmasının ardından kayıplarını silmeye başladı. Standard & Poor's 500 Endeksi New York saatiyle 11:53'te yüzde 0.1 yükseldi ve 1,668.33 puan oldu, erken saatlerde yüzde 0.2'ye varan kayıplarını sildi. 10 yıllık ABD tahvil faizleri yüzde 1.95'e geriledi.

Kapat