Advertisement

Türkiye'nin ihracatı, mayıs ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 1,4 artarak 13 milyar 316 milyon dolar, ithalatı ise yüzde 6,7 artarak 23 milyar 209 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı işbirliğiyle oluşturulan 2013 yılı Mayıs ayına ilişkin geçici dış ticaret verileri açıklandı.

Buna göre, ihracat, mayıs ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 1,4 oranında artarak 13 milyar 316 milyon dolar, ithalat ise yüzde 6,7 artarak 23 milyar 209 milyon dolara ulaştı.

İhracatın ithalatı karşılama oranı da geçen yıl mayıs ayında yüzde 60,4 iken, bu yılın aynı ayında yüzde 57,4'e geriledi.

Dış ticaret açığı, mayıs ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 14,8 artarak 8 milyar 619 milyon dolardan 9 milyar 893 milyon dolara çıktı. Nisan ayında 10,3 milyar dolar olan dış açığın, Bloomberg'in anketine katılan ekonomistlerin tahminlerine göre, 10,4 milyar dolar çıkması bekleniyordu.

Takvim etkilerinden arındırılmış seriye göre; bu yılın mayıs ayında geçen yılın aynı ayına göre ihracat yüzde 1,2, ithalat yüzde 6,9 arttı. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış seriye göre ise mayıs ayında bir önceki aya göre ihracat yüzde 4,2 arttı, ithalat yüzde 4,5 azaldı.

Finansbank Başekonomisti İnan Demir, Bloomberg HT'ye yaptığı değerlendirmede, küresel altın fiyatlarındaki düşüşün altın ithalatını artırdığını ve altın ithalatının son iki ayda dış açığı olumsuz etkilediğini söyledi.

Demir, "Dış açık yüksek seyrediyor. Nisan ayındaki rekor açıktan sonra, Mayıs ayında da 9.9 milyar dolarlık rakam ile birlikte, dış açık yüksek seyrediyor. TL'deki değer kaybı ve iç talepteki yavaşlama ile birlikte, dış ticaret açığı istikrar kazanabilir. Ancak dünyada faiz oranlarının yükseldiği bir ortamda, yüksek dış açık bir risk" dedi.

Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne (AB) ihracatı, mayıs ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 8,9 artarak 5 milyar 187 milyon dolara yükseldi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı işbirliğiyle oluşturulan geçici dış ticaret verilerine göre, AB'nin ihracattaki payı geçen yıl mayıs ayında yüzde 36,3 iken, bu yılın aynı ayında yüzde 39'a yükseldi. AB'ye yapılan ihracat, aynı dönemler karşılaştırıldığında yüzde 8,9 artarak 5 milyar 187 milyon dolar olarak gerçekleşti.

- En fazla ihracat Almanya'ya yapıldı-

Almanya, mayıs ayında en fazla ihracat yapılan ülke oldu. Bu ülkeye yapılan ihracat geçen yılın aynı ayına göre yüzde 2,9 artarak 1 milyar 104 milyon dolar olurken, Almanya'yı sırasıyla 1 milyar 7 milyon dolarla Irak, 686 milyon dolarla İngiltere ve 577 milyon dolarla İtalya takip etti.

Çin ise ithalatta ilk sırada yer aldı. Bu ülkeden yapılan ithalat, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 8,8 artarak 2 milyar 201 milyon dolar olarak gerçekleşti. Çin'i sırasıyla 2 milyar 148 milyon dolarla Almanya, 1 milyar 711 milyon dolarla Rusya Federasyonu ve 1 milyar 469 milyon dolarla İsviçre izledi.

- İhracatta motorlu kara taşıtları ve aksam parçaları ilk sırada-

Fasıllar düzeyinde en büyük ihracat kalemi 1 milyar 458 milyon dolarla "motorlu kara taşıtları ve bunların aksam parçaları" olurken, bu fasılı 1 milyar 173 milyon dolarla "kazanlar, makinalar, mekanik cihazlar ve aletler, bunların aksam ve parçaları", 940 milyon dolarla "demir ve çelik" ve 826 milyon dolarla "elektrikli makina ve cihazlar, ses kaydetme-verme, televizyon görüntü-ses kaydetme-verme cihazları" takip etti.

- İthalatta ilk sıra mineral yakıtlar ve yağların-

Aynı ayda ithalatı en yüksek fasıl, 4 milyar 951 milyon dolarla "mineral yakıtlar ve yağlar" oldu. Bu fasılı 2 milyar 791 milyon dolarla "kazanlar, makinalar, mekanik cihazlar ve aletler, bunların aksam ve parçaları", 2 milyar 219 milyon dolarla "kıymetli veya yarı kıymetli taşlar, kıymetli metaller, inciler, taklit mücevherci eşyası" ve 1 milyar 582 milyon dolarla "motorlu kara taşıtları ve bunların aksam parçaları" izledi.

-devam edecek-