Advertisement

Doğal kaynakların korunması ve kullanılması dengesini gözeten yayla turizmi, bozulmamış doğal yapısı, yaşayan yöre kültürü, huzuru ve doğal güzellikleriyle öne çıkan Türkiye'de her geçen yıl daha fazla talep gören bir alternatif turizm çeşidi haline getiriliyor.

Türkiye genelinde 940 yayla bulunuyor. Söz konusu yaylaların, bölgesel dağılımları incelendiğinde en fazla potansiyelin Doğu Karadeniz Bölgesi'nde olduğu görülüyor.

Envanter çalışmasının sonucunu değerlendiren Bakanlık da ilk aşamada Doğu Karadeniz Bölgesi'nde çalışmaları yoğunlaştırma kararı aldı. Bu çerçevede 26'sı Karadeniz Bölgesi'nde yer alan 28 yayla, turizm merkezi ilan edildi.

Samsun'da 7, Sinop'ta 4, Giresun'da 4, Ordu'da 8, Rize'de 4, Trabzon'da 7 ve Artvin'de 2 olmak üzere toplamda 36 turizm merkezi, tatilini doğayla iç içe farklı kültürleri tanıyarak geçirmek isteyen yerli ve yabancı ziyaretçilere hizmet sunuyor.

Karadeniz Bölgesi'nin yanı sıra Gaziantep-Islahiye Huzurlu Yaylası ve Antalya-İbradı Maşata Yaylası de misafirlerini ağırlıyor.

-Kırsal kesim de gelirden pay alıyor

Yayla turizm merkezlerinin seçiminde, doğal değerlere yönelik potansiyelin zenginliği, sivil mimari karakter, kent merkezine ulaşımın kolay sağlanması, yöre halkının sosyal yapısının turizme yakınlığı, aktivitenin ekonomik olarak sürdürülebilmesi ve diğer turizm çeşitleriyle entegrasyonunun sağlanabilir olması gibi kriterleri aranıyor.

Öte yandan yayla turizmiyle kırsal kesimde yaşayanların da turizm gelirlerinden pay alması sağlanarak, işsizlik oranının azalmasına yardımcı olmak ve ekonomik girdiyi artırmak hedefleniyor.

-Yaylalar zengin potansiyele sahip

Aynı zamanda Giresun Bulancak-Bektaş Yaylası, Giresun Kümbet Yaylası, Artvin Kaçkar, Giresun-Trabzon Sis Dağı yayla turizminin yanı sıra kış turizmi açısından da potansiyel barındırıyor.

Rize Çamlıhemşin Ayder Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi'nde de yayla turizmi dışında kış ve termal turizm faaliyetleri de gerçekleştirilebiliyor.

Turizm Merkezi ilan edilen yaylalarda kadastral çalışmalarının bitirilmesi, mevcut kullanıcıların mülkiyete ilişkin sorunlarının çözümlenmesi, orman, mera ve yerleşim alanlarının tespit edilmesiyle planlama çalışmalarının tamamlanacağı öngörülüyor.

AA

BU HABERE YORUM YAZ
 
04 Temmuz 2013 Perşembe, 12:10 Misafir trabzon tonyalıyım memleketim başkadır fakat teknoloji verdiği kadar götürüyor belki de daha fazlasını götürüyor malesef.atalarımızdan aldığımız bu güzelim memleketi bizden sonrakilere temiz ve sağlıklı bir şekilde bırakmak için sürdürürlebilir ekonomi,sürdürülebilir kalkınma, yeşil ekonomi diyorum.yayla turizmine önem vermeliyiz. ülkemiz ekonomisine katma değer getirecektir fakat bunu yeşil ekonomi çerçevesinde yapmalıyız doğayı tahrip etmeden gelecek kuşağa yaşabilir bir dünya bırakarak,bizden sonrada bir neslin geleceğini ve bu dünyada yaşayacağını unutmamalıyız.sadece bugün yok yarında var
02 Temmuz 2013 Salı, 15:37 Misafir nasıl bozulmamış, gidin bir bakın ltf. karadenizi baştan sona gezin acır ağlarsınız. herkesin kafasına göre heryere gelişigüzel yaptığı binalar, yarısı yapılmış, yarısı yapılmamış... sıvası var boyası yok, tuğla örülmüş öyle bırakılmış, yolu gelmemiş, kanalizasyonu sokağa akmış, reizl, rezil, rezil durumda. bu ülkede gerçekten kamu düzeni yok galiba. bir millet yaşağıdğı ülkeyi yaşadığı doğayı ancak bu kadar mahfeder herhalde. neresi bozulmamış.... bizim bozulmamış bir yerimiz olması için, orada insan olmaması gerek ne yazık ki...