Advertisement

Dünyanın en büyük yarı iletken üreticisi Intel Corp., kişisel bilgisayar pazarındaki düşüşün, en büyük işini olumsuz etkilemesiyle 3 çeyrekte bazı beklentilerin altında 3. çeyrek satış tahmininde bulundu.

Şirket, mevcut dönemde gelirin 500 milyon dolarlık hata payıyla 13.5 milyar dolar olacağını öngördü. Analistler, satışların 13.7 milyar dolar olmasını bekliyordu.

Tüketicilerin, şirketin satışlarının en büyük kısmını kapsayan kişisel bilgisayarlardan, akıllı telefon ve tabletlere yönelmesiyle Intel'in geliri 2. çeyrekte de düşerek, kazançların azaldığı 4. çeyreğine işaret etti. Wasatch Advisors Inc.'in fon yöneticilerinden Michael Shinnick, düşüşü durdurmak ve büyümeyi canlandırmak için Intel'in daha fazla telefon ve tablet üreticisini kendi işlemcilerini kullanmaya ikna etmesinin gerektiğini belirtti.

Geleneksel PC'lerin düşüşte olduğunu tartışmasız bir durum olduğuna dikkat çeken Shinnick, "Mobil araçlardan pay alabilirler mi?" sorusunu yöneltti.

Intel'in bilançosunu açıklaması sonrasından hisseleri seans sonrası işlemlerde yüzde 4.3 değer kaybederek hisse başına 23.10 dolara geriledi. Intel hisseleri bu yıl yüzde 17 artış kaydederek, yüzde 28 yukarıda seyreden Philadelphia Yarı iletken endeksinin gerisinde kaldı.