Advertisement

(21:58'de güncellendi)

ABD hisseleri, Suriye'ye askeri müdahale olacağı söylentilerinin iyice yükselmesiyle artan petrol fiyatlarının enerji hisselerinin ralli yapmasını sağlaması ile yükselirken, Standard & Poor's 500 Endeksi'nin dün sekiz haftanın en düşüğünden toparlanıyor.

Chevron Corp. ve Exxon Mobil Corp. yüzde 2.1'in üzerinde yükseldiler. TiVo Inc. kâr açıklamasının ardından yüzde 5.4 tırmanış gerçekleştirdi. Joy Global Inc., siparişlerin azaldığını söylemesiyle yüzde 4.5 kayıp yaşadı. PulteGroup Inc. ve D.R.Horton Inc. ise askıda konut satışlarının Temmuz ayındaki beklenmedik düşüşünün ardından en az yüzde 1 değer kaybettiler.

S&P 500 Endeksi yüzde 0.4 yükselerek New York saati ile 14:41'de 1,636.42 puan oldu. Dow Jones endeksi ise 53.14 puan, yani yüzde 0.4 kazançla 14,829.27 puana geldi. S&P 500 işlem hacmi dün, Haziran ayından bu yana ilk defa 30 günlük ortalamanın altında gerçekleşirken, bugün yine aynı saatlerde denk seviyede seyretti.

Greenwood Capital Associates LLC şef yatırım yetkilisi Walter Todd, "Dün yaşanan olumsuzluğun bugün biraz toparlandığını görüyoruz. Satışların sonucunda muhtemelen bazı fırsatlar oluştu ve yatırımcılar bu durumun avantajlarından yararlanmaya çalışıyor" yorumunu yaptı.

S&P 500 Endeksi ABD'nin Suriye'ye karşı bir harekat düzenleyeceği endişesi ile dün, yüzde 1.6 gerileyerek 3 Temmuz'dan bu yana en düşük seviyeden kapandı. ABD ve müttefikleri, Şam'da geçen hafta kimyasal silah kullanılan saldırıların ardından askeri bir müdahalede bulunmaya giderek yaklaşıyorlar. Başkan Barack Obama'nın bu hafta içerisinde bir istihbarat analizi yayınlaması beklenirken, İngiltere Başbakanı David Cameron ise ülkesinin bugün ABD'de bir taslak çözüm sunacağını belirtti.

(21:58'de güncellendi)