Advertisement

(14:55'te güncellendi)

Bakır New York'ta, Çin'de ihracatın beklenenden hızlı artmasının, dünyanın en büyük emtia tüketicisinde ekonominin iki çeyrek süren yavaşlamanın ardından hızlandığına ilişkin işaretlere katkıda bulunmasının ardından yükselişini üçüncü güne taşıdı.

Çin'de ihracat Ağustos ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7.2 yükseldi. Temmuz ayında yüzde 5.1 artan ihracatın, Bloomberg'in anketine katılan 46 ekonomistin tahminlerinin medyanına göre yüzde 5.5 artış göstermesi bekleniyordu. Çin'de 1 Eylül'de açıklanan resmi imalat sanayi gösergesi son 16 ayın en yüksek seviyesine çıktı ve aynı hafta açıklanan hizmet sektörü verisi genişlemenin önceki ayki hızına yakın seyrettiğini işaret etti.

Londra'da Numis Securities Ltd. analisti Cailey Barker, "Çin verileri, ihracatın beklentilerin oldukça ilerisinde çıkması ile birlikte olumlu," dedi ve "Çin'in sert iniş yapacağına ilişkin korkular, her açıklanan veri ile birlikte azalıyor görünüyor. GSYİH büyümesi şimdi hükümetin hedefi olan yüzde 7.5'in üzerine çıkabilir" değerlendirmesinde bulundu.

Aralık vadeli bakır kontratları, New York Comex piyasasında, yüzde 0.9 yükselerek, yerel saat ile 06:34'te, pound başına 3.2895 dolara çıktı. Üç ay vadeli bakır kontratları, Londra Metal Borsası'nda (LME), yüzde 1 yükselerek ton başına 7,230 dolara çıktı.

Bakıra yükselişler, Çin'in bakır ithalatının son dört ayda ilk kez düşüş göstermesi ile birlikte sınırlı kalabilir. Çin'in bakır ithalatı Ağustos ayında yüzde 5.6 düşerek 387,560 tona indi. Citigroup Inc., bugünkü raporunda, Çin'in ithalatının, yükselen fiyatlar ve azalan ithalat arbitrajı dolayısıyla azalmaya yöneldiğini kaydetti.

Çin'in en büyük bakır ithalat şirketinin bir birimi olan Maike Futures Brokerage Co.'ya göre, Çin'in bakır ithalatı bu yıl, önceki döneme göre yüzde 12 azalarak yaklaşık 3 milyon tona inebilir.

Para yöneticileri, ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu'nun verilerine göre, bakırda net uzun pozisyonlarını ya da fiyatların yükseleceği beklentisi ile açtıkları pozisyonları, üç haftalık artışın ardından, iki hafta üst üste azalttı.

LME tarafından izlenen bakır stokları, borsa verilerine göre, yüzde 0.9 düşerek 594,625 tona indi. Bakırın depolardan çıkarılmasına ilişkin emirler yüzde 0.1 düşerek 285,350 tona geriledi.

Aluminyum, çinko ve nikel, Londra'da düşerken, kurşun ve kalay değer kazandı.

(14:55'te güncellendi)