Advertisement

2014 Dünya Kupası Avrupa Elemeleri D Grubu'nda deplasmanda Romanya'yı 2-0 yenerek grup ikinciliği iddiasını son 2 maça taşıyan A Milli Futbol Takımı'nda teknik direktör Fatih Terim ile yüzler gülmeye başladı.

Abdullah Avcı'nın yerine A Millilerin başına geçen Galatasaray Teknik Direktörü Terim, Andorra ve Romanya galibiyetleriyle azalan umutları yeşertti ve grupta son 2 maça ay-yıldızlı ekibi iddialı soktu.

A Milli Futbol Takımı, Terim yönetiminde oynadığı 94. maçta 45. galibiyetini aldı. Ay-yıldızlı ekip, Fatih Terim'in saha kenarında yönettiği maçlarda 26 kez berabere kalırken, 23 kez de mağlup oldu. Terim yönetiminde toplam 143 gol atan milliler, kalesinde ise 101 gol gördü.

- Unvanların adamı Terim

Fatih Terim, A Milli Futbol Takımı'nın 90 yıllık tarihinde en fazla maça çıkan, galibiyet yaşayan ve en çok gol atan takımı çalıştıran teknik adam unvanlarının sahibi durumuda bulunuyor.

Türk Milli Takımı'nın 90 yıllık tarihinde 24'ü yerli, 18'i yabancı toplam 42 teknik adam görev yaptı. Üçüncü kez göreve getirilen Terim, 94 maçla, en yakın meslektaşı Coşkun Özarı'nın 40 maç önünde yer alarak, Türk futbol tarihine geçti.

Türkiye ayrıca, tarihindeki en çok galibiyeti de Fatih Terim'in teknik adamlığı döneminde aldı. Fatih Terim, takımın başında bulunduğu 94 maçta ay-yıldızlı ekiple 45. kez sahadan skor olarak üstün ayrıldı.

Ayrıca, Terim yönetiminde ay-yıldızlı ekip toplam 143 gol atarken, bu rakam da bir teknik adam döneminde atılan en çok gol olarak kayıtlara geçti.


- Milli takımda tarih yazdı

Türk futbolunun en önemli teknik direktörleri arasında yer alan Fatih Terim, teknik adamlık kariyerinde Galatasaray'daki başarısını ay-yıldızlı ekipte de sürdürdü.

Türk Milli Takımı'nı 1996'da İngiltere'de düzenlenen Avrupa Şampiyonası Finalleri'ne ilk kez taşıyan Terim, 2008'de İsviçre ve Avusturya'nın ortaklaşa düzenledikleri Avrupa Şampiyonası'nda ise tarihi bir başarı elde ederek, yarı final oynayan ekibin başında yer aldı.

1996'da İngiltere'nin düzenlediği finallerde, Türkiye, gruptaki 3 maçını da, üstelik gol bile atamadan, yenilgiyle tamamlayarak elendi. Ay-yıldızlı ekip, Fatih Terim yönetiminde katıldığı EURO 2008'de ise büyük bir başarıya imza atarak, yarı finale kadar yükseldi. Almanya'ya şanssız biçimde 3-2 yenilen Türkiye, Avrupa Şampiyonaları tarihindeki en iyi dereceyi elde etti.