Advertisement

Dünyanın en büyük tahvil fonu Pacific Investment Management Co.(PIMCO), Lawrence Summers'ın Fed başkanlığı yarışından geri çekilmesinin ardından en çok kısa vadeli Hazine tahvillerinin yararlanacağını söyledi.

Eski ABD Hazine Bakanı Summers dün ABD Başkanı Barack Obama'ya gönderdiği mektup ile Fed Başkan adayları arasından adını çekti ve bankanın borçlanma maliyetlerini düşük tutmaya yönelik politikalarını değiştireceği spekülasyonunu sonlandırdı. PIMCO'nun CEO'su Muhammed El-Erian'a göre Obama tarafından Fed başkan adayları arasında adı geçen diğer bir isim Fed Başkan Yardımcısı Janet Yellen, şu anda Ocak'ta Ben S. Bernanke'den boşalacak koltuk için favori aday olarak gösteriliyor.

Piyasaların bunu Fed'in geniş çaplı politikalarının devamlılığı şeklinde algılayacağını söyleyen El-Erian, "Bu, özellikle Hazine eğrisinin yakın kısımları için destekleyici bulunuyor" dedi.

PIMCO'nun eş yatırım genel müdürü ve yönetim kurulu başkanı Bill Gross, Twitter hesabından 30 yuıllık tahvil faizlerinin, 5 yıllıklara kıyasla artacağını yazdı.