Advertisement

ABD'de sanayi üretimi Ağustos ayında son 6 yın en hızlı yükselişini gerçekleştirerek ülkede imalatın genişlemeye destek vermeye devam edeceği sinyallerini verdi.

Fabrikalar, madenler ve kamu hizmetlerinde üretim yüzde 0.4 tırmanırken, bir önceki ay yatay bir seyir izlemişti. Bloomberg anketine katılan 85 ekonomistin tahmin medyanı Ağustos ayında yüzde 0.5'lik artış olacağı yönünde gerçekleşti. Toplam üretimin yüzde 75'ini oluşturan imalat ise bu yılın en hızlı yükselişini gerçekleştirdi.

Otomobillerde yaşanan son 6 ayın en hızlı artışı fabrika aktivitelerini de tetikleyerek Ford Motor Co. gibi firmaların fabrika kapasitelerini artırmasını da sağlıyor. Küresel piyasalarda görülen toparlanma ve daha güçlü tüketici talebi de bu yılın başlarında zor zamanlar geçiren sektörde ilerlemeyi hızlandıracaktır.

PNC Financial Services Group kıdemli ekonomisti Gus Faucher, "Bu durumun çoğunluğu otomobil satışlarından kaynaklanıyor. İmalat ekonomiyle kabaca aynı hızda ilerliyor. Avrupa'nın şimdi resesyondan çıkıyor olması bu yılın sonu ve 2014 yılı itibariyle imalatta artışa yardımcı olacaktır" yorumunu yaptı.

Öte yandan bugün açıklanan bir diğer veride New York bölgesi imalatının Eylül ayında beklenenden az genişlediği görüldü. Fed New York tarafından açıklanan endeks 8.2'den 6.3'e geriledi.