Advertisement

Kanada'da bal arısı ölüm oranları, yüzde 15 olarak kabul edilen normal değerlerin iki kat üzerine çıktı. Yüzde 30'lara yaklaşan bal arısı ölüm oran, ülke genelinde endişeye yol açtı.

Kanada Profesyonel Arıcılar Derneği'nce hazırlanan rapora göre, Kanada, dünya bal üretiminde 12'nci sırada yer alıyor ve yıllık 150 milyon dolarlık bal üretimi gerçekleştiriyor.

Kanada'da balarısı ölüm oranlarına dikkat çekilen raporda, yıllık yüzde 15 bal arısı ölümlerinin normal kabul edildiği belirtildi. Raporda, arı ölümlerinde 2012 yılında 15,3 olan oranının, 9 ay içerisinde yüzde 28,6'ya çıktığına dikkat çekildi. Ülkede balarısı ölümlerinin en fazla yaşandığı eyaletler ise yüzde 46,4 ile Manitoba, yüzde 37,9 ile Ontario ve yüzde 37,4 ile New Brunswick oldu.


- Kanada yalnız değil

Arı ölümleri konusunda Kanada'nın yalnız olmadığı kaydedilen raporda, ABD'deki bal arısı ölüm oranının bu yıl yüzde 31 ve İngiltere'de de yüzde 34 ile rekor seviyeye çıktığı belirtildi.

Raporda, kesin olarak bilinmemekle birlikte balarısı ölümlerinin en büyük nedenleri arasında varoa zararlısı, nosema patojeni ve tarım alanlarında kullanılan kimyasallar gösterildi.

Öte yandan Almanya'daki Würzburg Üniversitesi öğretim üyesi Jörgen Tautz'un araştırmasına göre, sadece bir kovandaki arılar, 1 günde 1 milyon çiçeği dölleyebiliyor. Bu özelliği ile doğadaki döllenme zincirinin en önemli halkası olan arıların, tabiatta oldukları bir yıl içinde 130 binin üzerinde meyve, sebze, bitki ve çiçeğin döllenmesini gerçekleştirdikleri sanılıyor.