Advertisement

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, Real Madrid ve Barcelona'nın da aralarında bulunduğu 7 İspanyol futbol kulübü hakkında, "aldıkları devlet yardımıyla haksız avantaj elde edip etmediklerini" incelemek amacıyla soruşturma açtı.

AB Komisyonu'nun rekabetten sorumlu üyesi Joaquin Almunia, futbol kulüplerinin "vergi mükelleflerinin paralarını değil sağlam bir mali yönetimi" kullanmaları gerektiğini söyledi.

Real Madrid ve Barcelona'nın yanı sıra Valencia, Hercules, Elche, Athletic Bilbao ve Osasuna kulüplerini de kapsayan soruşturmaya gerekçe olarak, "İç pazar kurallarına aykırı bir şekilde kamusal yardım almak, mali sistemlerinden dolayı kendilerine haksız avantaj sağlamak ve tesis inşaatlarında kamusal destek almak" gösterildi.

İspanya Hükümeti futbol kulüplerine yapılan yardımın yasa dışı bir boyutu olmadığını savunurken AB yetkilileri soruşturmanın aylarca sürebileceğini belirtiyor. Soruşturmadan çıkacak sonucu Lüksemburg merkezli AB Adalet Divanı'na götürme imkanı bulunuyor.

AB Komisyonu'nun bugün resmen açtığı soruşturma günlerdir, İspanyol basınının önemli gündem maddeleri arasında yer alıyor.