Advertisement

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "Milyonlarca dolarlık transfer yapan kulüplere biz vergi takibini sürdüreceğiz. Hiçbir şekilde vergilerine af söz konusu olmaz. Gelir Vergisi Tasarısı geçerse, futbolcular da bütün vatandaşlarımız gibi artan oranlı Gelir Vergisi'ne tabi olacaklar. Profesyonel anlamda bu işi yapan kulüplere yönelik olarak hiçbir şekilde vergi affı gündemde değil. Vergilendirmede de hiçbir imtiyaz ve ayrıcalığı kabul etmiyorum" dedi.

TBMM Genel Kurulu'nda, 2014 yılı bütçesinin görüşmeleri sürüyor. 2012 Yılı Merkezi Yönetim Kesinhesap Kanunu Tasarısı'nın 3. maddesi üzerinde söz alan CHP Hatay Milletvekili Mehmet Ali Ediboğlu, kamuda yardımcı hizmetler olarak adlandırılan 170 bin kişinin sorunlarına çözüm bulunması gerektiğini ifade etti.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, milletvekillerinin sorularını yanıtlarken, büyükşehir olan yerlerde meraların durumuyla ilgili soruya, "Tarım Bakanlığı mera pozisyonundan çıkarmadığı sürece, belediyeler isteseler dahi imar uygulaması yapamazlar. Bir komisyon var. O komisyon, mera alanından çıkarmazsa belediye orada bir uygulamaya gidemez. Belediyeye geçmiş olması tasarruf yapabileceği anlamına gelmiyor. Ama yine de meraların korunmasına yönelik olarak ilave hassasiyet söz konusu...Bakılması gerekir" dedi.

Amatör spor kulüplerinin desteklenmesi konusunda zerre kadar tereddütü olmadığını ifade eden Şimşek, "Milyonlarca dolarlık transfer yapan kulüplere biz vergi takibini sürdüreceğiz. Hiçbir şekilde vergilerine af söz konusu olmaz. Gelir Vergisi Tasarısı geçerse futbolcular da bütün vatandaşlarımız gibi artan oranlı Gelir Vergisi'ne tabi olacaklar. Dolayısıyla profesyonel anlamda bu işi yapan kulüplere yönelik olarak hiçbir şekilde vergi affı gündemde değil. Ben tamamen karşıyım. Ayrıca vergilendirmede de hiçbir imtiyaz ve ayrıcalığı kabul etmiyorum" diye konuştu.

Çiftçilere mazot desteğinin ilk kez 2004'te AK Parti Hükümeti döneminde başlatıldığını hatırlatan Şimşek, 2004 yılından önce akaryakıt ürünleri üzerinde vergi yükünün oldukça ağır olduğunu söyledi. Şimşek, bugüne kadar 4 milyar 440 milyon liralık mazot desteği yapıldığını belirterek, bu mazot desteğinin toplam satılan mazot değerine oranının yüzde 16 civarında olduğunu kaydetti.

Şimşek, çiftçiye 2014 yılı bütçesiyle 9,7 milyar lira doğrudan destek vereceklerini ifade ederek, "Doğudan desteklerin 2002 yılında 2 milyar liranın altında olduğunu dikkate alırsanız, bu çok ciddi bir artıştır. Açık ve net olarak söylüyorum; çiftçimizin yanındayız. Eğer öyle olmasaydı tarımsal gayri safi yurtiçi hasıla itibarıyla Türkiye, Avrupa'da dördüncü sıradan birinci sıraya, dünyada da 11. sıradan yedinci sıraya çıkmazdı. Ama bu, tarım sektöründe sıkıntılar yok anlamına gelmiyor. Tarım sektöründe ölçeğin düşük olması, önemli bir sorundur ve beraberinde verimsizliği getiriyor. İlgili bakanlığımız da bu konularda çalışmalarda bulunuyor. Tabii ki bu anlamda daha yapılacak işimiz var" diye konuştu.

Konuşmaların ardından 2012 Yılı Merkezi Yönetim Kesinhesap Kanunu Tasarısı'nın 3. maddesi kabul edildi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
19 Aralık 2013 Perşembe, 14:17 Misafir vergi takibini sürdürürken, verginin çarçur edilmesini de engelleseniz. maaşlar, sgk, yardımlar, bedava yaşatmalar, hibeler topla bütçenin %90 'ı. ee ben burda 5 tl ye benzin alıyorum arkadaş...vergiyi iyi toplayın ama populist bedevacılıktan, harçları kaldırdık, bursları artırdık, bu kadar yardım yaptık, evini su basanın da zararını benim vergilerim ile ödüyorsun. bir üniversite öğrencisine 525 tl verilir mi? okuldan atma yok, oohh derya deniz, adam akşama kadar kahvede okey oynayıp günde 7.5 tl den sigara içiyor akşama kadar. vergimi çarçur ettirme....