Advertisement

Atlanta Fed Başkanı Dennis Lockhart, ABD ekonomisinin ayakları üzerinde sağlam durduğunu ve tahvil alımlarının azaltılmasını sürdürmeyi desteklediğini söyledi.

Lockhart, 2014 görünümüne yönelik güvenin yükseldiğini, ekonomi üzerindeki belirsizliğin yarattığı ağırlığın azaldığını ve aylık 10 milyar dolar seviyesinde azaltılmasını desteklediğini belirtirken, hisse piyasasının ise hiçbir şekilde "balon" olmadığını dile getirdi. Lockhart'ın bu yıl politika kararlarında oy hakkı bulunmuyor.  

Birçok göstergenin, enflasyonun çok düşük olduğunu ortaya koyduğuna da değinen Lockhart, mortgageların ise uygun seviyede olmasını istediklerini sözlerine ekledi.

Lockhart iş gücü piyasasındaki gelişmelere de değinirken, geçtiğimiz ay istihdamın beklenenin altında büyümesine yönelik, "Bir aylık istihdam verisine yönelik aşırı tepki verilmesine karşı dikkatli olunmalı" dedi.

Atlanta Fed Başkanı, ABD ekonomisinin 2014 yılında yüzde 3 büyüyeceği tahmininde bulunurken, yüksek faiz oranlarının ise ekonominin gücünü yansıtıyor olabileceğini ifade etti. Lockhart ayrıca, ters reponun Fed için faydalı bir araç olabileceğini söylerken, ters repo testlerinin de başarılı bir şekilde sonuçlandığını ifade etti.

BU HABERE YORUM YAZ
 
13 Ocak 2014 Pazartesi, 22:43 Misafir hiç arttırımdan yana olan yokmu bu fed adaylarında parayı azaltırsan abd türkiyeye sakız satar brezilyaya dondurma rusya ya hiç bir şey satamaz güney afrikayada su satar çine gelince onlar gücünü 2 katına çıkarmış olur çin sizin satamadıklarınızın hepsini dünyaya yetecek kadar satmış olur