Advertisement

Yapı Kredi'nin 2013 yılı konsolide net karı, yüzde 74 artışla 3 milyar 659 milyon lira olarak gerçekleşti. Bu rakam, Yapı Kredi Sigorta'nın satışından elde edilen 1 milyar 284 milyon liralık geliri de kapsıyor. Yapı Kredi Sigorta satışı hariç bırakıldığında elde edilen 2 milyar 375 milyon lira konsolide net kar ise 2012'ye göre yüzde 13'lük bir artışa karşılık geliyor.

Yapı Kredi açıklamasına göre, aktif toplamı konsolide bazda yüzde 22 artışla toplam 160,3 milyar liraya yükselen Yapı Kredi'nin toplam kredileri yüzde 28 artışla 99,4 milyar liraya ulaştı. Öte yandan Yapı Kredi'nin ortalama maddi öz kaynak karlılığı ise satış geliri hariç yüzde 16,4 olarak gerçekleşti.

Bankanın geçen yılki finansal sonuçlarını değerlendiren Yapı Kredi Üst Yöneticisi (CEO) Faik Açıkalın, yılın ikinci yarısında global piyasalarda oluşan volatilite ve artan belirsizliklere rağmen 2013 yılında da "Akıllı Büyüme" stratejisi sayesinde çok olumlu sonuçlar aldıklarını belirtti.

Açıkalın, "Konsolide net karda yüzde 74'lük bir artış kaydettik. Elde edilen karda Yapı Kredi Sigorta'nın satışının elbette büyük bir payı var. Ancak bu satış işlemi hariç tutulduğunda bile net karımızın yüzde 13 arttığını görüyoruz. Dolayısıyla doğru ürünü, doğru müşteriye, doğru fiyatla ve doğru kanal üzerinden sunma yaklaşımımız ile 'müşteri odaklı bankacılık' anlayışımızın bu üstün performansta etkili olduğunun özellikle altını çizmek isterim" ifadelerini kullandı.

- "Yüzde 16 sermaye yeterlilik oranına ulaştık"

Yapı Kredi'nin reel ekonomiye maksimum desteği verdiğini belirten Açıkalın, şunları kaydetti:

"Rakamlar, 2013'te de kredi/aktif oranı en yüksek bankalardan biri olduğumuzun kanıtı. Kredilerimizin aktiflerimiz içindeki payı yüzde 62'ye yükseldi. Yapı Kredi olarak, ekonomiye kredi yoluyla sağladığımız kaynak 2013 sonu itibarıyla yüzde 28 artışla 99,4 milyar lira seviyesine ulaştı.

Toplam mevduatımız yüzde 24'lük bir büyüme ile 88,5 milyar lira oldu. Fonlama kaynaklarımızı çeşitlendirmek amacıyla sendikasyon, seküritizasyon, tahvil ihracı ve diğer finansman enstrümanlarını kullanarak yaklaşık 5.2 milyar dolar kaynak sağladık. Volatil bir ortama rağmen sermayemizi de güçlendirdik ve yüzde 16 sermaye yeterlilik oranına ulaştık."

- "Kredi kartları, leasing ve faktoringde lider"

Yapı Kredi'nin başarısını şekillendiren "Akıllı Büyüme" stratejisinin "sağlıklı ve istikrarlı büyüme", "güçlü ve sürdürülebilir karlılık", "kalıcı müşteri memnuniyeti" olmak üzere 3 temel yapı taşından oluştuğunu ifade eden Açıkalın, şöyle devam etti:

"Bu yaklaşım sayesinde, Yapı Kredi belirlediği alanlarda öncü, yenilikçi ve lider konumunu sürdürüyor. Türkiye'nin en bonkör kartı Worldcard ile kredi kartları bakiyesinde yüzde 19, üye işyeri hacminde yüzde 17,7 ve kart sayısında yüzde 17,8 ile pazarda lideriz.

Ayrıca leasingde 2013 yılında yarattığımız 1 milyar doları aşkın yeni işlem hacmi ve yüzde 15 pazar payı ile liderliğimiz devam ediyor. Yapı Kredi Faktoring de Eylül 2013 itibarıyla toplam ciro bazında lider konumda.

Yapı Kredi Portföy ise Fitch Ratings'den en yüksek notu alan şirket oldu. Bunun yanında, yönettiği dört yatırım fonu ve üç bireysel emeklilik fonuna da Fitch Ratings'den yüksek fon kalitesi notu alarak ilklerine bir yenisini daha ekledi."

 

- Dijital alanda da "en iyi müşteri deneyimi"

Türkiye'de bir ilke imza atarak hayata geçirdikleri yeni web sitesinin Google tarafından tüm dünyaya "örnek vaka" olarak gösterildiğini belirten Açıkalın, "Yeni web sitemiz yenilikçi ve kullanıcı dostu arayüzüyle müşteri memnuniyetini bir adım öteye taşıdı. Yeni internet şubemiz, mobil bankacılık uygulamamız ve sosyal medya kullanımımız Yapı Kredi'yi dijital alanda 'en iyi müşteri deneyimi' hedefine taşıdı" değerlendirmesini yaptı.

Müşteri memnuniyeti kapsamında Alternatif Dağıtım Kanalları'nın toplam bankacılık işlemlerindeki payının yüzde 83'e yükseldiğini vurgulayan Açıkalın, 2013 sonu itibarıyla Yapı Kredi'nin 949 şube ve 3 bin ATM ile hizmet verdiğini belirtti.

- Sosyal sorumluluk uygulamaları

Yapı Kredi'nin "herkese eşit bankacılık" ilkesi doğrultusunda engelli vatandaşlara yönelik çalışmalarının 2013 yılında da hız kesmeden devam ettiğine işaret eden Açıkalın, bugün 62 farklı ilde, 673 Engelsiz ATM ile müşterilerinin hayatını kolaylaştırdıklarını vurguladı.

Yapı Kredi'nin, 2013 yılında birçok alanda sosyal vatandaşlık görevini yerine getirdiğine dikkati çeken Açıkalın, şu bilgileri de verdi:

"Yapı Kredi Yayınları, 2013'te Türkiye'de bir ilke imza atarak yayımladığı kitap başlığı sayısını 4.000'e yükseltti. Bu önemli aşamanın yanı sıra Yapı Kredi Yayınları Türkiye'de henüz gelişme aşamasında olan sesli kitap yayıncılığına da 72 eser ile önemli bir katkıda bulundu. 1997'den bu yana ana sponsoru olmaktan gurur duyduğumuz Çatalhöyük Kazıları'nda ortaya çıkan yeni bulgular arkeoloji dünyası kadar bizleri de mutlu etti. Yapı Kredi Afife Tiyatro Ödülleri ile tiyatroya verdiğimiz destek ise 2013'te 18. yılına girdi."

 

Yapı Kredi'nin 31 Aralık 2013 tarihli konsolide finansal sonuçlarına ilişkin seçilmiş göstergeler:

Toplam aktifler : 160 milyar 310 milyon TL

Net Grup karı : 3 milyar 659 milyon TL

Toplam krediler : 99 milyar 436 milyon TL

Toplam gelirler : 8 milyar 58 milyon TL

Toplam mevduat : 88 milyar 482 milyon TL

Faaliyet giderleri : 3 milyar 543 milyon TL

AA

Kapat