Advertisement

Bakır, Çin'de dış ticaret fazlasının Ocak ayından beklenenden daha fazla artması ve kablolamada kullanılan emtianın ithalatındaki yükselişle birlikte, sanayi metallerindeki çıkışlara öncülük etti.

Üç ay vadeli bakır kontratları, Londra Metal Borsası'nda (LME), yüzde 0.9 ile 6 Şubat'tan bu yana en hızlı güniçi çıkışını yaparak ton başına 7,138 dolara ulaştıktan sonra, Hong Kong saati ile 15:47'de 7,135.50 dolara geldi. Kontrat bu ay yüzde 1 yükseldi.

Çin'de toplam ithalat Ocak ayında yüzde 10 artarken, ihracat yüzde 10.6 sıçradı. İhracatıın yüzde 0.1 artış göstermesi bekleniyordu. Rafine bakır alımları, Çin'in gümrük birimine göre, rekor seviye olan 536,000 tona ulaştı.

Singapur'da Barclays Plc emtia analisti Sijin Cheng, "Toplam dış ticaret verileri düşündüğümüzden daha güçlü çıktı ve bu durum emtia genelinde yükseliş getirdi," dedi ve "Kredi almak için karşılık olarak gösterilen bakır için talep de metalin yüksek ithalat rakamına katkıda bulundu" şeklinde görüş bildirdi.

Londra'da bakır fiyatları bu yıl yüzde 3.1 düştü ve geçen yılki yüzde 7.2'lik kaybını genişletti. Metal ayrıca, dünyanın en büyük metal kullanıcısı Çin'de imalat sanayinin yavaşladığını gösteren veriler ile birlikte, Ocak ayında son yedi ayın en hızlı düşüşünü gerçekleştirdi.

Seul'de Korea Exchange Futures Co. kıdemli metal traderı Hwang Il Doo, "Fiyatların baskı altında kalmasının temel nedeni, Çin'in toparlanma konusunda diğer önemli ekonomilerin gerisinde kalmasıydı ve bu durum, talebin zayıflayacağı endişelerini güçlendirdi" dedi.

Mart vadeli bakır kontratları, New York Comex piyasasında, yüzde 0.7 yükselerek pound başına 3.238 dolara çıktı. Nisan vadeli bakır kontratları, Şanghay Vadeli İşlemler Borsası'nda, yüzde 0.5 yükselişle ton başına 50,650 yuandan (8,355 dolar) kapandı.

LME'de, aluminyum, nikel, kurşun, çinko ve kalay da değer kazandı.