Advertisement

(15:25'te güncellendi)

Batı Teksas ham petrolü (WTI), soğuk havanın dünyanın en büyük petrol tüketicisindeki yakıt talebini arttırmasıyla yükselişi ikinci güne taşıdı.

Vadeliler New York'ta yüzde 0.8 kadar yükselerek artışın ikinci gününe girdi. Yarınki hükümet verisi öncesindeki Bloomberg anketine göre, kış fırtınasının kar yağışını kuzeydoğuya taşıması ve bu nedenle distile kullanımının artması ile, ABD'de stokların geçtiğimiz hafta 2.1 milyon varil gerileyerek düşüşü altıncı haftaya taşıdığı tahmin ediliyor. Bu düşüş gerçekleştiği takdirde, Ekim 2012'den bu yana en uzun haftalık kayıp periyodu olarak kaydedilecek.

Londra'da bulunan VTB Capital analistlerinden Andrey Kryuchenkov, "Soğuklar devam ediyor, rafineriler yoğun bir şekilde çalışıyor. Hâlâ dünya genelindeki rafinerilerin mevsimsel onarım sürecine girmesiyle fiyatlarda yaşanacak olan geri çekilmeyi bekliyoruz" ifadelerini kullandı.

Mart vadeli WTI petrolün varil fiyatı Nymex elektronik işlemlerde 79 sent kadar artarak 103.22 doları görürken, Londra saati ile 12:58'de 103.12 dolardan işlem gördü. Yarın vadesi dolacak olan kontrat, dün 2.13 dolar artarak 102.43 dolar ile 10 Ekim'den bu yana en yüksek seviyeye yükselmişti. Tüm kontratlarda işlem hacmi, bu rapor yazıldığı sırada, 100 günlük ortalamanın yüzde 90 üzerinde seyrediyordu. Fiyatlar bu yıl yüzde 4.8 tırmandı.

Nisan vadeli Brent petrolün varil fiyatı ise Londra merkezli ICE Futures Europe Borsasında 2 sent düşüşle 110.44 dolar oldu. Avrupa gösterge petrolü Brent'in WTI ile farkı 7.92 dolara gerilerken, fark dün 8.36 dolara kadar daralarak 17 Ekim'den bu yana en düşük seviyeye inmişti.

(15:25'te güncellendi)