Advertisement

Bank of China'nın uçak kiralama iştirakinin yönetim kurulu başkanı ve Çin Dış Ticaret Teşvik Konseyi Başkanı Yanling Zhang, Türkiye'de bankacılık faaliyetlerine başlama konusuyla ilgili olarak Türkiye'de bir irtibat ofisi açtıklarını, Bank of China'nın lisans için Türkiye'deki girişimcilerden tavsiye aldığını ve konuyu araştırmaya devam ettiğini bildirdi.

Zhang, Bank of China'nın lisans almak için durumun 300 milyon dolar verilmesini gerektirirse verilebileceğini söyledi.

Türkiye ve Çin arasındaki ticari ilişkilerin oldukça gelişmiş olduğuna işaret eden Zhang, "Çin, Türkiye'nin en çok ithalat yaptığı ülke. Türkiye ve Çin arasında yoğun bir ticaret var. Son bir kaç yılda ticaret hacmimiz yüzde 10 oranında arttı" diye konuştu.

Zhang, bir çok Türk ve Çin bankalarının bugüne kadar muhabir banka (correspondent banks) olarak çalıştığını belirterek, "Çin ve Türk bankaları uzun süredir çalışıyor. Biz irtibat ofisimiz sayesinde bu ilişkileri artıracağız" şeklinde konuştu.

Karşılıklı olarak iki ülkenin tecrübelerini paylaşmaları gerektiğini, bunun Türkiye ve Çin için her yönden iyi olacağını ifade eden Zhang, "Şu an herşey sorunsuz bir şekilde devam ediyor. Türkiye'de bir irtibat ofisi açtık ve Türk girişimcilerden lisans için bilgi ve tavsiyeler alıyoruz. Bu ülkede ticaret ve yatırımın çok hızlı geliştiğini görüyorum. Türkiye'den banka satın alınması da gerçekleşebilir" bilgisini verdi.

 

AA