TVRadyo

Türkiye'nin vücut yedek parça bankası yolda

Türkiye

Bankada saklanacak deri, kornea, kıkırdak, damar, kemik gibi parçalar başka insanlarda kullanılacak. Çok ciddi tahrip olmuş, yanmış deri yerine yeni deri grefti nakledilecek ve yanık oluşmadan önceki yapıya uygun morfoloji ortaya çıkacak.

14 Nisan 2014 Pazartesi, 09:19 Güncelleme: 14 Nisan 2014 Pazartesi, 09:19

İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Doku Tipi Laboratuvarı Sorumlusu Prof. Dr. İbrahim Pirim, vücut için orijinal yedek parça bankası anlamına gelen dünyadaki nadir insan doku bilgi bankasını kurmak için çalışmaların sürdüğünü söyledi.

İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Biyoloji Anabilim Dalı Başkanlığı görevini de sürdüren Pirim, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye'de organ naklinin çok güzel bir noktaya geldiğini, insan vücuduna ait kemik, damar, tendom, kornea gibi başka bölümlerin de bağışlanabileceğini, özel bir bankada muhafaza edilip ihtiyacı olan diğer insanlar için kullanılabileceğini belirtti.

İnsan doku bankacılığını dünyada az sayıda ülkenin yaptığını, ABD, İngiltere, Hollanda, Bulgaristan'da bankaların olduğunu söyleyen Pirim, bazı insan materyallerinin dünyada satışının yapıldığını ve bu satıştan kar elde edenlerinde bulunduğunu bildirdi.

İzmir'de kurulması planlanan insan doku bankasında saklanacak deri, kornea, kıkırdak, damar, kemik gibi parçaların başka insanlarda kullanılabileceğini aktaran İbrahim Pirim, "Çok ciddi tahrip olmuş, yanmış deri yerine yeni deri grefti nakledilecek ve yanık oluşmadan önceki yapıya uygun morfoloji ortaya çıkacak. Aynı şey tendom için de damar için de geçerli olacak" dedi.

Pirim, tendomu parçalanan bir sporcunun bankadan yeni tendom ihtiyacının karşılanabileceğini ifade etti.


- Yönetmelik tamam, sıra parada

İbrahim Pirim, 1 yıl içinde hayata geçirmek istedikleri insan doku bilgi bankası için yurt dışı yazışmalar yaptıklarını, projeyi Türkiye'de hayata geçirebilecek uluslararası organizasyonlarla görüştüklerini anlattı.

Bankada yapılacak testlerin çok önemli olduğunu, bu testler için uluslararası standartlardaki akreditasyon sorununu çözdüklerini ve belgeyi aldıklarını ifade eden İbrahim Pirim, insan doku bilgi bankacılığı konusunda yönetmeliğin çıktığını, şimdi maddi sorunları çözmek için çalıştıklarını kaydetti.

İnsan dokusunun saklanabilmesi için çok steril ortamlara ihtiyaç bulunduğunu da ifade eden İbrahim Pirim, bankanın oluşturulabilmesi için teknolojik ürünlerin gerektiğini, bunun da yüksek maliyetli olduğunu aktardı.

Yurt dışında olduğu gibi bazı firmaların, oluşumların projeye destek vermesini istediklerini belirten Pirim, projenin hem tedavi hizmetleri hem personel eğitimi hem de istihdam açısından büyük önem taşıdığını sözlerine ekledi.

ÖNE ÇIKAN HABERLER
PİYASA ÖZET
Son %
BIST 100 90.186 1,64
USD/TRY 6,1022 0,34
EUR/TRY 7,0099 0,38
EUR/USD 1,1488 0,05
FAİZ 24,53 -0,33
ALTIN/ONS 1.190,89 0,03
BRENT 72,21 0,53
Yukarı