Advertisement

Twitter'ın uluslararası kamu politikalarından sorumlu başkan yardımcısı Colin Crowell ve beraberindekilerin yer aldığı üst düzey heyet, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu  ile Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nın yanı sıra başbakanlık yetkilileriyle de görüştü.

BTK Başkanı Tayfun Acarer görüşmenin iyi geçtiğini söyledi. Acarer, bugün görüşmeye ilişkin herhangi bir açıklama yapılmayacağını söyledi.

Başbakanlık kaynaklarından alınan bilgiye göre ise görüşmelerde dört ana husus konusunda ilerleme sağlandı.

Türkiye ve Twitter arasında ortak bir zemin bulunurken, iletişim ve muhataplık konularında da olumlu gelişmeler yaşandı.

Twitter yetkilileri, mahkeme kararları konusunda daha hassas ve hızlı davranacaklarını belirtti.

Bunu göstermek için de heyetin Türkiye ziyareti öncesinde, beş mahkeme kararı yerine getirildi.

Görüşmede, Türkiye tarafından önerilen 2-3 farklı iletişim modeli de ele alındı. Twitter yetkilileri, bunları kendi mekanizmaları içinde değerlendireceklerini ve bilgi vereceklerini açıkladı.

Türkiye'de ofis açma konusunun da gündeme geldiği görüşmede Twitter yetkilileri, buna, "kategorik olarak karşı olmadıklarını," değerlendirmelerinin devam ettiğini ifade etti.

BTK Başkanı Tayfun Acarer, görüşmeye BTK ve Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) ile belki Başbakanlıktan da bir iki yetkilinin katılacağını belirterek, "Twitter yetkililerinden mahkeme kararlarının uygulanmasını isteyeceğiz" açıklamasında bulunmuştu.