Advertisement

ABD Başkanı Barack Obama'nın yönetimi geçtiğimiz hafta varlık yöneticilerine Ukrayna krizinden sorumlu tuttuğu Rusya'ya karşı ek yaptırım planladığını söyledi.

Konuya ilişkin bilgisi olan kaynaklara göre ABD Hazine Bakanlığı ve Ulusal Güvenlik Konseyi geçtiğimiz hafta Washington'da yatırım fonu ve hedge fonu yöneticileri ile bir araya geldi. Kaynaklardan biri, yetkililerin açıklamalarının yatırımcılara yeni yaptırımların yolda olduğu ve eğer bu konuda endişe taşıyorlarsa bu riski yönetmeleri gerektiği mesajını verdiğin söyledi.

Bloomberg'e konuşan kaynak, Cenevre'de Rusya ile yapılan görüşmelerin bir hafta öncesinde yapılan toplantı, yöneticileri, "hükümetin bu plana devam mı edeceği yoksa yaptırım tehdidi ile Rus varlıklarında satışları tetiklemeye mi çalıştığı" sorusuyla karşı karşıya bıraktığını belirtti. Eski yönetim yetkilileri  Rusya-Ukrayna krizinin gevşetilmesi için Obama'nın en güçlü silahının Rusya'yı küresel piyasalardan dışlamak olduğunu söyledi.

Atlanta'daki Invesco Ltd.'ın gelişen piyasa kredi müdürü Jack Deino, alım tarafındaki birçok şirketin Rusya'daki risklerini azalttığını söyledi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in askeri birlik göndermek zorunda kalmamayı umduğunu söylemesinin ardından Cenevre'deki 4 taraflı Ukrayna görüşmeleri anlaşma ile sonuçlandı. Gelişen piyasa hisseleri ve ruble yükseldi. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, ABD ve Avrupa'nın Ukrayna krizi ile suçladığı Rusya'nın anlaşma şartlarını birkaç gün içinde uygulamaya geçirmesi gerektiğini, aksi tahdirde ek yaptırımların uygulanacağını söyledi.