Advertisement

Fransa'nın en büyük bankası BNP Paribas SA hisseleri, ABD yetkililerinin yaptırımların ihlali gerekçesiyle yürütülen soruşturmanın sonucunda bankadan 5 milyar doların üzerinde bir anlaşma isteyeceği endişeleriyle, Paris'te yedi ayın en düşük seviyesine geriledi.

Hisseler, yüzde 3'e varan düşüşle 1 Ekim'den bu yana görülen en düşük seviyeye gerilerken, yerel saatle 09:45'te yüzde 1.8 aşağıda, 50.73 euro seviyesindeydi.

Bankaya İran ve Sudan'a uygulanan yaptırımları deldiği gerekçesiyle uygulanması beklenen ceza tutarı, 19 Mayıs'ta Credit Suisse'in Amerikalılara vergi kaçırmada yardım ettiği suçlamalarını kabul ederek ödemeye razı geldiği 2.6 milyar dolarlık tutarı da aşıyor. Konuya yakın bir kaynaktan alınan bilgiye göre, ceza tutarına ilişkin tartışmalar sürüyor ve miktar henüz netlik kazanmadı. Geçen hafta, ABD'nin anlaşma için bankadan en az 3.5 milyar dolar talep ettiği söyleniyordu.

Mediobanca SpA analistlerinden Alain Tchibozo'ya göre, 7 milyar doların üzerinde bir ceza, BNP'nin temettülerini tehlikeye atmakla birlikte, bankanın finansal gücünün ölçüsü kabul edilen sermaye yeterlilik oranını yüzde 10'un üzerinde tutmasına da engel teşkil edebilir. New York Finansal Hizmetler şefi Benjamin Lawsky ise, BNP'nin ABD'den ve ABD'ye yapacağı para transferlerinin geçici olarak yasaklanması önerisini ortaya atmıştı.

Alain Tchibozo, "Asıl risk para cezasından ziyade, bankanın ABD'de iş yapma hakkını kaybetmesi" yorumunda bulundu.