Advertisement

IMF, ABD için 2014 büyüme beklentisini yüzde 2'den yüzde 1.7'ye indirdi.

Uluslarası Para Fonu (IMF), 2014 yılı için yatırımcılar enflasyonun ivme kazanmayacağı yönünde tahmin yürütürken, Fed'in faiz oranlarını sıfıra yakın seviyelerde bir süre daha tutma olanağının olduğunu ve 2014'teki yavaşlamanın iş gücü piyasasındaki toparlanma sürecini uzattığını belirtti.

IMF, 2014 yılı için ABD büyüme beklentisini Haziran ayındaki yüzde 2'den yüzde 1.7'ye düşürürken, geçtiğimiz senedeki yüzde 1.9 oranındaki genişlemenin ardından, birinci çeyrekteki ekonomik daralmayı referans gösterdi. IMF, 2015 yılı için tahminini ise yüzde 3 oranında tuttu.

IMF Batı Yayımküre Departmanı Yardımcı Direktörü Nigel Chalk konu ile ilgili olarak, "Görece olarak olumlu büyüme görümüne rağmen, ABD ekonomisinde hala durgunluk olduğunu görüyoruz" dedi.

IMF personel raporunda, "ABD'de işsizlik oranı, birinci çeyrekteki yüzde 2.9'luk ekonomik daralmaya rağmen, Ocak ayındaki yüzde 6.6'dan, Haziran ayında yüzde 6.1 oranına geriledi. İstihdam piyasası, işsizlik oranının işaret ettiğinden daha güçsüzken, önemli ölçüde toparlanma sağlandı. Daha olumlu büyüme beklentileri ile ABD istihdam yaratma konusunda istikrarlı bir süreçte ilerleyecek. Ancak işsizlik oranının düşmesi zaman alacak" ifadelerine yer verildi.

IMF, yılın geriye kalan kısmı için ABD büyümesinin yüzde 3'ten yüzde 3.5'e yükseleceğini öngörüyor.