Advertisement

Akbank'ın, ilk yarı konsolide net karı 1 milyar 612 milyon lira oldu.

Akbank Genel Müdürü Hakan Binbaşgil, Bankanın 2014 yılı ilk altı aylık finansal sonuçlarını değerlendirdiği yazılı açıklamasında, yılın başında piyasalarda görülen dalgalanmanın ardından Şubat'tan itibaren küresel piyasalarda kademeli bir toparlanma eğilimi görüldüğünü belirtti.

Bu gelişmenin, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu gelişmekte olan ülkelere de olumlu yansıdığını ifade eden Binbaşgil, belirsizliklerin ortadan kalkmasıyla marttan itibaren ekonomiden olumlu sinyaller gelmeye başladığını vurguladı.

Türkiye'nin risk priminin azaldığını aktaran Binbaşgil, borçlanma maliyetlerinde de önemli düşüş yaşandığını dile getirdi.

Binbaşgil, Akbank olarak bu dönemde bundan önceki yılsonuna kıyasla aktifleri büyüterek 209 milyar liraya çıkardıklarını, aynı dönemde nakdi ve gayrinakdi kredilerle ekonominin büyümesine sağladıkları desteği 157 milyar liranın üstüne yükselttiklerini kaydetti.

Akbank'ın yılın ilk 6 ayında 2 milyar 50 milyon Türk Lirası brüt kar elde ettiğini aktaran Binbaşgil, brüt karın üzerinden 438 milyon lira vergi karşılığı ayıran bankanın konsolide net karının 1 milyar 612 milyon Türk Lirası olduğunu vurguladı.

- "Kredilerimizle reel sektörümüze sağladığımız desteği 115 milyar TL'nin üstüne çıkardık"

Binbaşgil, büyürken finansal sorumluluklarını koruduklarının altını çizerek, "Kredilerimizle ülkemizin ekonomisine verdiğimiz desteği artırırken istihdam ve büyümeye olumlu katkı sağlayan Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmelere (KOBİ) ve şirketlere ayrı bir önem veriyoruz. Bu kapsamda orta, küçük, mikro ölçekli işletmeler ve kurumsal kredilerimiz yoluyla reel sektöre sağladığımız desteği 85 milyar Türk Lirasını nakdi kredi olmak üzere toplamda 115 milyar Türk Lirasının üstüne çıkardık. 'Olduğunda Öde' kredisi ile esnafımıza sabit faiz ve esnek geri ödeme fırsatı sunduk. Krediyi kullanıma sunduğumuz Ekim 2013'ten bu yılın ilk yarısına kadar 15 bin esnafımıza 650 milyon lira ek kredi desteği sağladık" ifadelerini kullandı.

- "Sektördeki en düşük takipteki kredi oranlarından birine sahibiz"

Akbank'ın büyümesini sağlıklı şekilde sürdürdüğüne işaret eden Binbaşgil, 2. çeyrek sonu itibarıyla takipteki kredi oranının yüzde 1,6 seviyesinde bulunduğunu ve sektördeki en düşük takipteki kredi oranlarından birine sahip olduklarını belirtti. Binbaşgil, Akbank'ın genel kredi karşılıkları da dikkate alındığında takipteki kredilere yaklaşık yüzde 186 oranında karşılık ayırdığına dikkati çekti.

- "Toplam mevduatımız 116 milyar TL'yi geçti"

Tasarruf bilincini tabana yaymaya yönelik çalışmalarının, bankanın mevduatına olumlu yansımasından memnuniyet duyduklarını dile getiren Binbaşgil, "Toplam mevduatımız 116 milyar TL'yi geçti" bilgisini paylaştı.

Binbaşgil, yılın ilk yarısında ülkedeki Bireysel Emeklilik (BES) sisteminin gelişmesine destek vermeyi sürdürdüklerini belirterek, yaklaşık 1 milyon 200 bin müşterinin hayatlarını, sevdiklerini ve varlıklarını sigorta teminatına aldıklarını ifade etti.

Dış ticaret işlemlerinin daha da büyümesi için uzun vadeli finansman olanakları sağlamayı sürdürdüklerini hatırlatan Binbaşgil, mart ayında yaklaşık 1,4 milyar dolarlık yılın ilk sendikasyon kredisini aldıklarını anımsattı.

Binbaşgil, uluslararası piyasalardaki dalgalanmaların sendikasyon piyasasındaki maliyetlere yansımasını da çok kısıtlı tutarak önemli bir başarıya imza attıklarını, bunun yanında haziranda 5 yılın üstünde bir vade ile 310 milyon dolarlık seküritizasyon işlemini de tamamladıklarını aktardı.

 

AA