Advertisement

ABD ekonomisi ikinci çeyrekte, yüzde 3'lük beklentileri aşarak yüzde 4 oranında büyüdü. Bir önceki çeyrekte yüzde 2.9 olarak açıklanan küçülme oranı ise yüzde 2.1'e revize edildi.

Tüketici harcamaları ve yatırımlardaki yükseliş, ilk çeyrekteki daralmanın ardından ikinci çeyrekte ABD ekonomisinin tahminlerin üzerinde toparlanma kaydetmesine destek oldu.

ABD'de tüketici harcamalarındaki yüzde 2.5 büyüme, dayanıklı mal satın alımlarının beş yılın zirvesine çıkmasını yansıttığı belirtiliyor.

Whirlpool Corp. gibi sanayi üreticileri, yükselen istihdamın Tüketici Güvenini destekleyeceği beklentisi ile 2014'ün ikinci yarısında da satışların artacağını öngörüyor. Büyümedeki ivmelenme, Fed'in bugün açıklanacak para politikası kararlarında, faiz oranını düşük tutarken, varlık alımını azaltma gerekçelerinden biri olabilir.

Bloomberg anketine katılan ekonomistler arasında yüzde 4'lük büyüme oranını tek doğru tahmin eden kişi olan PNC Financial Services Group Inc. baş ekonomisti Stuart Hoffman konu ile ilgili olarak, "Ekonomi son derece iyi görünüyor. İkinci yarı için büyüme aynen devam edecek. İş gücü piyasası, büyümenin itici gücü olmaya devam ediyor" dedi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
30 Temmuz 2014 Çarşamba, 16:17 Misafir kanla büyüyen abd...