Advertisement

Perakende satış hacmi haziranda yüzde 0,3 azaldı, yıllık bazda yüzde 5,2 arttı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), bu yılın haziran ayına ilişkin Perakende Satış Hacim Endeksini açıkladı. Buna göre, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi haziranda mayıs ayına göre yüzde 0,3 azaldı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 0,8 artarken, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 0,3, otomotiv yakıtı satışları yüzde 1,3 düştü.

Gıda dışı sektörlerin bir önceki aya göre değişimi incelendiğinde bilgisayar, kitap ve iletişim aygıtları satışları yüzde 1,4 azalırken, elektrikli eşya ve mobilya satışları yüzde 1,6 arttı. Tekstil, giyim ve ayakkabı satışları yüzde 3,2, posta veya internet üzerinden satışlar ise yüzde 0,6 azalma, tıbbi ürünler ve kozmetik satışları yüzde 3,2 artış gösterdi.

Takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi bu yıl haziranda bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5,2 arttı. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 8,9, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 5,7 ve otomotiv yakıtı satışları yüzde 0,7 artış gösterdi.

- Perakende ciro haziranda yüzde 0,6 arttı -

Gıda dışı sektörlerin bir önceki yılın aynı ayına göre değişimi incelendiğinde bilgisayar, kitap ve iletişim aygıtları satışları yüzde 5,5, elektrikli eşya ve mobilya satışları yüzde 3,8, tekstil, giyim ve ayakkabı satışları yüzde 5,6, tıbbi ürünler ve kozmetik satışları yüzde 14,8, posta veya internet üzerinden satışlar ise yüzde 4,3 arttı.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro haziranda mayısa göre yüzde 0,6 artış gösterdi. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 2,5, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 0,2 artarken, otomotiv yakıtı satışları yüzde 0,9 azaldı.

Takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro haziranda bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 13,8 yükselirken, aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 0,6, gıda dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) yüzde 13,8 ve otomotiv yakıtı satışları yüzde 6,9 arttı. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi bu yılın ikinci çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 1,3 azalırken, takvim etkilerinden arındırılmış perakende satış hacmi ise bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 4,8 artış gösterdi.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro bu yılın ikinci çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 1,1, takvim etkilerinden arındırılmış perakende ciro ise bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 13,1 arttı.

AA