TVRadyo

Koç Holding 1.4 milyar TL kar açıkladı

Koç Holding 1.4 milyar TL kar açıkladı

Koç Holding, bu yılın ilk yarısında 1,4 milyar lira ana ortaklığa ait net kar elde etti

15 Ağustos 2014 Cuma, 11:58 Güncelleme: 15 Ağustos 2014 Cuma, 12:02

Koç Holding, bu yılın ilk yarısında 1,4 milyar lira ana ortaklığa ait net kar elde etti.

Koç Holding açıklamasına göre, şirket 1,6 milyar lira vergi öncesi kar ve 32,2 milyar lira gelir elde etti. Açıklamada görüşlerine yer verilen Koç Holding Üst Yöneticisi (CEO) Turgay Durak, Koç Topluluğu olarak, kuruldukları günden bu yana yatırımları uzun vadeli bakış açısı ile gerçekleştirirken, Türkiye için sürdürülebilir değer yaratmayı hedeflediklerini belirtti.

2014 yılının ilk yarısında yaşanan dalgalı ekonomik ortama ve jeopolitik risklere karşın, Koç Holding'in tarihindeki en büyük yatırımlarını sürdürmeye kararlılık ve azimle devam ettiğini ifade eden Durak, Türkiye'nin geleceğine yatırım yaparken katma değer yaratmaya devam edeceklerini bildirdi.

Durak, Türkiye ekonomisinde yerel seçimler sonrasında, yurtdışında artan risk iştahının da katkısıyla, ilk çeyreğe göre daha olumlu bir faaliyet ortamının görüldüğünü vurgulayarak, özellikle nisan ve mayıs aylarında tüketici ve yatırımcı güvenindeki artışla faizlerdeki düşüşe dikkati çekti.

Avrupa'da toparlanmanın yavaş da olsa devam ettiğini aktaran Durak, bu durumun Türkiye'nin ihracatına da olumlu etki yapmayı sürdürdüğünü dile getirdi.

Durak , 2014'ün ilk yarısı itibariyle bankacılık sektöründe de büyüme trendinin devam ettiğini anlattı.

Otomotivde ise otomobil fiyatlarındaki artış, ÖTV zammı, taşıt kredilerine getirilen sınırlamalar ve seçim öncesinde düşük seyreden Tüketici Güveni gibi faktörler nedeniyle yılın ilk yarısında beklendiği şekilde daralma gördüldüğünü kaydeden Durak, ancak ihracatın aratarak sürüyor olmasının tüm sektöre can simidi olduğunu vurguladı.

Durak, beyaz eşya pazarının ise ikinci çeyrekte toparlanarak geçen yıla paralel seyrettiğini ve böylece ilk yarıdaki daralmanın azaldığını belirterek, benzer şekilde beyaz eşya pazarında da ihracattaki artışın Avrupa'daki olumlu seyrin etkisiyle devam ettiğini ifade etti.

Durak, kurlardaki artışa bağlı yükselen petrol ürünü fiyatlarının ise 2014 yılının ilk yarısında talepteki büyümeyi sınırlandırdığını bildirdi.

-"Tarihimizin en büyük organik yatırımlarını gerçekleştiriyor, Ar-Ge'ye önem veriyoruz"

Koç Topluluğu'nun tarihinin en büyük organik yatırım döneminden geçtiğini vurgulayan Durak, 2014 yılının ilk yarısında önemli yatırımların açılışlarını gerçekleştirdiklerini, yılın geri kalan döneminde ise planlanan yatırımların tamamlanacağını aktardı.

Durak, Koç Topluluğu olarak 2012-2013 yıllarında toplam 11,1 milyar lira kombine yatırım gerçekleştirdiklerini hatırlatarak, aynı dönemde gerçekleştirdikleri Ar-Ge yatırımlarının 1,25 milyar lira seviyelerinde olduğunu anlattı.

2014 yılının ilk yarısında Ford Otosan Yeniköy Fabrikası'nın ve TürkTraktör Sakarya Erenler Fabrikası'nın açılışlarını gerçekleştirdiklerini anımsatan Durak, 2014 yılının ilk yarısında gerçekleşen kombine yatırımların bir önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 8 artış kaydederek 2,8 milyar liraya yükseldiğini aktardı.

Durak, her yatırımlarının Türkiye'ye sağladığı katkının yanı sıra, sahip olduğu başarı hikayesiyle de kendilerini gururlandırdığını belirterek, yılın geri kalan döneminde de yatırımlara aynı kararlılıkla devam edeceklerini dile getirdi.

2,7 milyar dolarlık Fuel Oil Dönüşüm Projesi'nde son dönemece girildiğini vurgulayan Durak, 2014 yılının ilk yarısı itibariyle yatırım tutarı 2,4 milyar dolar seviyelerine ulaşan projenin yüzde yüzde 96,61'inin tamamlandığını kaydetti.

Kasım 2014 tarihinde tamamlanarak 3,5 milyon tonu beyaz ürün olmak üzere yılda 4,2 milyon ton ürün üretecek olan proje ile Tüpraş rafinerilerinin tam kapasite çalışabileceğini ve Türkiye'nin büyük oranda ithalatla karşıladığı dizel ihtiyacının önemli kısmının da yerli üretimle karşılanabileceğini belirten Durak, açılışını gerçekleştirdikleri Tüpraş Ar-Ge Merkezinin de enerji ve akaryakıt sektörlerine ait ilk ve tek Ar-Ge merkezi olarak çalışmalarına başladığını ifade etti.

Durak, Ford Otosan İnönü Motor Test Merkezi'nin de Türkiye'de ilk defa 13 litre üzeri motor testleri yapabilen bir tesis olarak global Ford Motor Company'e de hizmet vereceğini ve Ford Otosan'ın yeni Ar-Ge merkezi inşaasının da planlanan şekilde sürdüğünü aktardı.

Tofaş'ın Bursa fabrikasından çıkacak Doblo'ların 2014 sonundan itibaren ABD'ye ihraç edilmesini beklediklerini dile getiren Durak, Doblo ABD projesi kapsamında 2014-2021 yıllarında yaklaşık 175 bin aracın ihracatının öngörüldüğünü bildirdi.

Durak, Tat Gıda'da yılın ilk yarısında önemli değişiklikler olduğunu vurgulayarak, Maret şirket bünyesinden ayrılırken; Tat Gıda, Harranova Besi ve Tarım ve Tarım Ürünleri'nde sahip olduğu hisselerin satışını gerçekleştirdiğini kaydetti.

Önceki günlerde önemli bir satın alma gerçekleştirdiklerini bildiren Durak, Türkiye'nin önde gelen süt ve peynir markalarından Moova'nın Tat Ailesi'ne katıldığını ifade etti.

-Sporda işbirlikleri ile fark yaratıyoruz

Yılın ilk yarısındaki bir diğer önemli gelişmenin ise spor alanındaki işbirlikleri olduğunu vurgulayan Durak, Koç Holding olarak Türkiye'nin olimpiyat yolculuğu sürecindeki çalışmalarına destek vermek amacıyla Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi'nin (TMOK) 3 yıl süresince ana sponsorluğunu üstlendiklerini aktardı.

Durak, TMOK ile el ele vererek Türkiye'deki olimpik ruhun gelişmesine ve uluslararası arenada gerçekleştirilecek çalışmalara katkıda bulunmayı hedeflediklerini belirterek, diğer yandan da Arçelik AŞ'nin uluslararası markası Beko'nun da önceki günlerde FC Barcelona ile büyük bir sponsorluk anlaşmasına imza attığını böylece Beko logosunun 4 yıl boyunca FC Barcelona'nın yeni formasının sol kolunda ve antrenman kitlerinin üzerinde yer alacağını ifade etti.

Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM) düzenlediği "İhracat Şampiyonları" töreninde 2013 yılında en fazla ihracat yapan ilk 10'un 4'ünün Koç Topluluğu Şirketleri'nden oluştuğunu hatırlatan Durak, Türkiye'nin ihracat şampiyonunun Tüpraş, 2'ncinin Ford Otosan, 5'incinin Tofaş, 6'ncının ise Arçelik olduğunu bildirdi.

Durak, Türkiye'nin toplam ihracatının yüzde 10'unu Koç Topluluğu'nun sağladığını vurgulayarak, Türkiye'nin ihracat liderleri listesinde dört şirketlerinin ilk 10'da yer almasının ve her yıl başarılarını korumalarının kendilerini gururlandırdığını aktardı.

Koç Topluluğu şirketlerinin ihracat odaklı yeni projeler gerçekleştirerek, yeni pazarlar yaratarak ve yeni yatırımlar yaparak, uluslararası faaliyetlerini sürekli daha da geliştirdiğini dile getiren Durak, katma değer yaratan, ihracata yönelik her türlü faaliyetin Türkiye'nin cari açık sorununa önemli bir cevap olduğuna inandıklarını ve kendilerinin de yatırımlarını cari açığı azaltacak yönde ele almaya çalıştıklarını anlattı.

-"Vehbi Koç Vakfı 45 yılı geride bıraktı"

Koç Topluluğu'nun sosyal sorumluluk alanındaki çalışmalarını da başarıyla sürdürmeye devam ettiğine dikkat çeken Durak, "Bu alandaki gururumuz, Türkiye'nin ilk özel vakfı olan Vehbi Koç Vakfı 45 yılı geride bıraktı. Hayırseverliği kurumsallaştırarak, vakıfçılık anlayışına yeni bir soluk getiren merhum Vehbi Koç'un 21 yıl süren çalışmaları nihayetinde kurduğu çok önemli eseri Vehbi Koç Vakfı'nın, daha uzun yıllar toplumumuza faydalı projeleri hayata geçirmeye devam edeceğine gönülden inanıyorum. Eğitim, sağlık ve kültür alanında birbirinden başarılı projelere imza atan Vehbi Koç Vakfı, ülkemizin kalkınmasına destek olurken, en iyi örnekleri yaratabilmek ve toplumsal ihtiyaçlara çözüm üretebilmek amacıyla önemli çalışmalar yürütüyor" ifadelerini kullandı.

ÖNE ÇIKAN HABERLER
PİYASA ÖZET
Son %
BIST 100 94.869 0,55
USD/TRY 6,4122 1,57
EUR/TRY 7,5143 1,77
EUR/USD 1,1710 0,23
FAİZ 25,32 0,00
ALTIN/ONS 1.201,17 -0,02
BRENT 79,12 1,37
Yukarı