Advertisement

(21:21'de güncellendi)

ABD hisseleri, Ukrayna'da çatışmaların yeniden şiddetlenmesi ile düşük gelen perakende satış rakamlarının tahminlerin üstündeki büyüme rakamlarını gölgelemesinin ardından, geriliyor.

Signet Jewelers Ltd., tahminlerin üstündeki kar rakamı ile yüzde 6.7 yükseldi. Williams-Sonoma Inc. beklentilerin altındaki 3. çeyrek kar tahmininin ardından yüzde 11 değer kaybetti. Abercrombie & Fitch Co. satış rakamlarının tahminlerden fazla düşüş yaşaması sonrasında, yüzde 6 değer kaybetti. Guess? Inc. yıllık kar tahminin azalatması ile yüzde 8.9 düştü.

S&P 500 yüzde 0.1 gerileyerek New York saati ile 13:58'de 1,998.31 puan oldu. Dow Jones endeksi 29.6 gerileyerek 17,092.41 puan olurken, Nasdaq Bileşik Endeksi, yüzde 0.2 geriledi.

San Antonio'da bulunan USAA Investment Management Co. portföy yöneticisi Bob Landry " Bu jeopolitik gelişmeler geçici olabiliyor. Piyasalar başta gerilese dahi, daha sonra toparlanabilir. Ekonomik veriler ve konut satışları bu kayıpları azaltabilir" şeklinde konuştu.

İtalya Başbakanı Matteo Renzi ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında bir telefon görüşmesi gerçekleştiği bildirildi. Putin'in ofisinden yapılan açıklamaya göre, görüşmede Ukrayna'da akan kanın durması gerektiğinin altı çizildi. Gelişmeleri 'Rus işgali' olarak niteleyen Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, ülkesinin savunmasını güçlendirme sözü verdi.

ABD'de 2. çeyrekte büyüme, yatırımlarda 2 yılın en ciddi artışının görülmesi ile, beklentileri aşarak yüzde 4.2 oldu. ABD Ticaret Bakanlığı gayrisafi yurtiçi hasılanın, 1. çeyrekteki daralmanın ve daha önceki yüzde 4'lük tahminin ardından yıllık bazda yüzde 4.2 yükseldiğini belirtti. Bloomberg anketine katılan 77 ekonomistin tahmin medyanı yüzde 3.9 olmuştu. Şirket karları 4 yılın en hızlı artışını kaydetti.

(21:21'de güncellendi)