Advertisement

NATO, Ukrayna'dakine benzer krizlerde caydırıcı rol oynamak amacıyla herhangi bir İttifak ülkesine çok kısa zamanda kaydırılabilecek bir "öncü güç" oluşturma hazırlığında.

Resmi adı "Çok Yüksek Hazırlık Ortak Görev Gücü" olan "öncü güç", Rusya'nın Ukrayna'daki politikaları nedeniyle oluşturulmasına karar verilen ancak gelinen aşamada nereden gelirse gelsin her türlü tehdide karşı caydırıcı rol oynamak ve tehdit algısının yükseldiği üye ülkeleri rahatlatmak amacıyla tasarlanıyor.

4-5 Eylül'de Galler'de yapılacak NATO Zirvesi'nde oluşturulmasına yeşil ışık yakılacak "öncü güç", gerekmesi halinde 2 gün içinde görev yapacağı NATO ülkesinde konuşlandırılabilecek.

Kara unsurlarından oluşacak ve gerekmesi halinde deniz ve hava unsurlarıyla desteklenecek olan "öncü güç", kolay hareket eden, etkili vuruş gücüne sahip ve düzenli birliklerin yanı sıra özel birimlerden oluşan yapıya sahip olacak.

Üst düzey bir NATO yetkilisi, boyutu yaşanan krizin ve alınması gereken önlemin kapsamına göre değişecek olan gücün, örgütü daha çevik bir yapıya kavuşturma hedefiyle bağdaştığının altını çiziyor.

"Öncü güç" için öngörülen görev alanı ise şu aşamada "NATO topraklarıyla" sınırlı olacak. Üst düzey bir NATO yetkilisi, "ileride gerekli görülmesi ve farklı bir siyasi karar alınması halinde görev alanının genişletilebileceğini" söyledi.

NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, NATO 'nun kimseye saldırma niyeti olmadığını belirterek, "Tehlikeler ve tehditler daha mevcut ve görünür. Müttefiklerimizi korumak için ne gerekiyorsa yapacağız" dedi.