Advertisement

Avustralya'nın, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in G20 Zirvesi'ne katılmasını engellemek için bu hafta Galler'de düzenlenecek NATO Zirvesi'nde lobi çalışmaları yapacağı açıklandı.

Avustralya Ticaret Bakanı Andrew Robb, Putin'in, 15-16 Kasım 2014'te Avustralya'nın Brisbane kentinde düzenlenecek G20 Zirvesi'ne katılmasının engellenmesi yönünde uluslararası görüşlerin çoğaldığını belirtti. Robb, Avustralya Dışişleri Bakanı Julie Bishop ve Savunma Bakanı David Johnston'ın Galler'de yapılacak NATO Zirvesi'nde Putin'in G20'ye katılmaması için lobi faaliyeti yürüteceğini söyledi.

Bu arada, ana muhalefetteki Avustralya İşçi Partisi Genel Başkanı Bill Shorten, Putin'in Avustralya'ya gelmesini istemediğini vurguladı. Shorten, "G20 toplantılarının uluslararası bir program olduğunu ve Putin'e gel veya gelme demenin basit olmadığını biliyorum ancak onunla tanışmak istemiyorum" dedi.

Rusya yanlısı ayrılıkçı hareketin devam ettiği Ukrayna'nın doğusuna Rus askerlerinin girdiğine yönelik haberler ve bölgedeki çatışmaların artması üzerine, Avustralya Başbakanı Tony Abbott, Federal Parlamento'da yaptığı konuşmada, Rusya'yı Ukrayna'nın egemenliğini "kasten ve artık açıkça" ihlal etmekle suçlayarak yeni yaptırımları açıklamıştı.