Advertisement

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, akaryakıtta tavan fiyat uygulamasına ilişkin "Dağıtım şirketleri ve akaryakıt bayileri beş yıl sonra kazanacağını şimdi almışsa bu çok sağlıklı bir durum değil" dedi.

Yılmaz, Şehitkamil Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen "5. Türkiye Enerji Zirvesi" kapsamında düzenlenen özel oturumda dijital ortamdan yöneltilen soruları cevaplandırdı.

Akaryakıtta tavan fiyat uygulamasına ilişkin sorulan soru üzerine Yılmaz, dağıtım şirketleri ve akaryakıt bayilerinin kar oranlarının 10 yıllık değerlendirme sonucu belli olacağını belirterek, "Beş yıl sonra kazanacağını şimdi almışsa bu çok sağlıklı bir durum değil. Piyasada böyle bir yapı oluşuyor bu yapıyı gözden geçiriyoruz. Ben bunu önlemek için mücadeleme devam edeceğim" diye konuştu.

Akaryakıttaki tavan fiyat uygulamasına kanunda öngörülen şekliyle devam edildiğini anlatan Yılmaz, kurumun şeffaf bir tarzda çalıştığını, piyasadaki görevinin de bu konuda yönlendirme ve gözetim yapmak olduğunu hatırlattı.

Yılmaz, akaryakıtta kaçak oranlarının yüksek olduğuna yönelik soruya da "Kaçak canavarı üretiliyor, kurum olarak çok ciddi mesafe aldık" yanıtını verdi.

Yılmaz şöyle konuştu:

"Biz bu hususta kurum olarak çok ciddi mesafe aldık. Kaçak canavarı üretiliyor. EPDK kaçak ile ilgili mücadelede otomasyon sayesinde giden akaryakıtın anlık değişimlerini görebiliyor. Buna rağmen yüksek kaçak rakamlarından bahsediliyor. Ben buna katılmıyorum. Bu piyasaya haksızlık olur. Marker ve otomasyon uygulamalarımız sayesinde bunun önüne geçiyoruz. Türkiye'de 25 milyon ton (yıllık) civarı akaryakıt tüketiliyor. Minimal düzeylerde akaryakıt kaçakçılığı olabilir. Bu konuda somut bir belge bize ulaşmadı."

4 yılda 104 lisans verildi

Yılmaz, lisans yatırımlarıyla ilgili olarak, "2010-2014 yılları arsında 104 adet yeni üretim tesisine lisans verildi" dedi.

Bu tesislerin kurulu kapasitesinin 3 bin 600 megavat civarında olduğunu belirten Yılmaz, "Yıl sonuna kadar bu rakamın 4 bin megavata ulaşacağını tahmin ediyoruz. Bunların geneli yerli ve yenilenebilir santraller" diye konuştu.

Özellikle bu tarz yatırımların teşvik edildiğini ifade eden Yılmaz, Türkiye'nin elektrikte kurulu gücünün 68 bin megavatlara ulaştığını bildirdi. Yılmaz, "Biz herhangi bir arz sıkıntısı yaşayacağımızı düşünmüyoruz. İleride nükleer santrallerin de devreye girmesiyle tüketimdeki dengesizliklerin de önüne geçmiş olacağız" dedi.

Yılmaz, Doğu ve Güneydoğu bölgelerindeki elektrik kayıp kaçağı ile ilgili de elektrik tüketiminde bölgede uzun zamandır kaçak elektrik kullanılmasının bir alışkanlık haline geldiğini, bunun değişmesi gerektiğini söyledi.

Yılmaz, bu konuda bazen mağduriyetlerin olabileceğini ama bir şeyin düzenlenmesi için de EPDK'nın üzerine düşen görevi yapması gerektiğini aktardı.

Yılmaz, kayıp kaçakta Türkiye hedefleri için de şunları kaydetti:

"Hedefimizi bir iki bölge hariç yakaladık. Kaçağın olduğu yerlerde sosyolojik problemlerde var. Bu bölgelerde çalışmalarımız ciddi şekilde devam ediyor. Bir takım yasal düzenlemeler (Doğu ve Güneydoğu bölgesiyle ilgili) meclisin gündeminde, çıkıp çıkmayacağını göreceğiz" ifadelerini kullandı.