Advertisement

ABD Merkez Bankası Fed Başkanı Janet Yellen, istihdamda istenilen düzeye yaklaşıldığını kaydederken, 'kayda değer süre' tanımının ekonomik koşullara göre değişebileceğini belirtti.

Açık Piyasa Komitesi'nin Eylül toplantısının ardından konuşan Yellen, faiz artışı için hayati öneme sahip olduğunu belirttiği istihdam piyasasında istenilen düzeye yaklaşıldığını ifade etti. Yellen " işe alımlar bir nebze yavaşlasa da, istihdam piyasasının kullanımı için alınan tedbirler iyileşiyor" dedi.

Enflasyonun aşamalı olarak Fed'in hedefi olan yüzde 2'ye yaklaştığını kaydeden Yellen, enflasyonda yıl başından bu yana toparlanma olduğunu sözlerine ekledi.

Basın toplantısının sonunda gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Yellen, 'kayda değer süre' ifadesinin tam olarak ne anlama geldiği ile ilgili bir soruya " Bu terim kulağa takvimle alakalı gibi gelse de, bu daha çok ekonomik koşullar ve Komite'nin bu koşulları değerlendirmesi ile alakalı" şeklinde konuştu.

BU HABERE YORUM YAZ
 
17 Eylül 2014 Çarşamba, 22:18 Misafir piyasalar iki gün bu açıklamaya kilitlendi. sonuç da sürpriz yok. mücize yok. h. beştepe
17 Eylül 2014 Çarşamba, 22:09 Misafir Bilinenlerin dışında ne var