Advertisement

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Akbank'ın halka arz edilerek tahsisli olarak veya nitelikli yatırımcılara olmak üzere 10 milyar liralık borçlanma aracı ihraç başvurusuna onay verdi.

SPK haftalık bültenine göre; İş Bankası, halka arz ve/veya halka arz edilmeksizin tahsisli olarak veya nitelikli yatırımcılara satılması planlanan 20 milyar liralık borçlanma aracı ihracı için Kurul'a başvurdu.

Kurul'a ayrıca Finansbank da nitelikli yatırımcılara satılması planlanan 10 milyar liralık borçlanma aracının ihracı için müracaat etti. Türk Ekonomi Bankası'nın kredi riskine dayalı borçlanma araçları (credit-linked notes) statüsünde ihraç edilecek olan 400 milyon liralık borçlanma aracı başvurusunu onayladı.

Kurul tarafından, Akbank'ın halka arz edilerek tahsisli olarak veya nitelikli yatırımcılara olmak üzere 10 milyar liralık borçlanma aracı ihraç başvurusu da uygun bulundu. Türkiye Sınai Kalkınma Bankası'nın yurt dışında satışı olmak üzere 1 milyar 677 milyon liralık borçlanma aracı ihracına Kurul tarafından onay verildi.

- Suç duyuruları

Kurul, Altınyıldız Mensucat ve Konfeksiyon Fabrikaları AŞ'nin (ALTIN, mevcut pay kodu ile BOYP, mevcut ünvanı ile Boyner Perakende ve Tekstil Yatırımları Anonim Şirketi) pay piyasasında 26 Mart - 15 Mayıs 2013 döneminde gerçekleştirilen işlemlerden sorumlu olduğu tespit edilen iki kişi hakkında suç duyurusunda bulunarak geçici olarak 2 yıl süreyle Borsalarda işlem yapma yasağının getirilmesine karar verdi.

Kurul, Şeker Yatırım hakkında yapılan incelemeler sonucunda 21 bin 560 lira idari para cezasının uygulanmasına karar verdiğini bildirdi.

Kurul tarafından, 10 milyon lira kayıtlı sermaye tavanı içerisinde 2 milyon lira başlangıç sermayeli Gözde Portföy Yönetimi AŞ ünvanlı bir portföy yönetim şirketinin kuruluşuna izin verilmesi talebinin olumlu karşılanmasına karar verildi.

AA