Advertisement

Rusya’da iktidar partisinden bir politika yapıcı, yabancı ülke varlıklarına el konulmasını öngören bir yasa tasarısı hazırladı. İtalya bu hafta Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in yakın çevresindeki bir ismin mal varlığını dondurmuştu.

Rusya Meclisi’nin iki kolundan biri olan Duma’nın internet sitesine göre, Birleşik Rusya Partisi parlamenterlerinden Vladimir Ponevezhsky, yurt dışında mal varlıklarına el konulan Rusya vatandaşlarının kaybını karşılayacak bir tasarı hazırladı.

Tasarı yurt dışında ‘haksız’ olduğu belirtilen bir mahkeme kararı sonucu mağdur edilen bir Rus vatandaşının kaybını federal bütçe aracılığıyla karşılamayı teklif ediyor. Tasarı yasalaşırsa devlet diplomatik dokunulmazlığı olanlar dahil Rusya’daki yabancı devlet varlıklarına el koyabilecek.

İtalya bu hafta Avrupa Birliği ve ABD tarafından Putin ile kişisel ilişkisi sebebiyle kara listeye alınan Arkady Rotenberg’in 28 milyar euroluk (36 milyar dolar) varlığını dondurmuştu.

Rusya Başbakan Yardımcısı Arkady Dvorkovich 20 Eylül’de Soçi’de yaptığı açıklamada Moskova’nın yaptırımlar karşısında yeni adımlar atmayacağını söylemişti. Putin geçen ay AB ve ABD’den yapılan et, sebze ve süt ürünlerinin ithalatını yasaklamıştı.

BU HABERE YORUM YAZ
 
26 Eylül 2014 Cuma, 08:41 Misafir Rusya'nın Kıraç topraklarında yetişmiş, öz evladı, ne yapsa yeridir, benim ülkemdekilere ithaf olunur