Advertisement

Yapı Kredi, 17 ülkeden 38 bankanın katılımıyla 1,3 milyar dolarlık sendikasyon kredisi sağladı.

Yapı Kredi'den yapılan açıklamaya göre, ihracatın finansmanında kullanılacak 1 yıl vadeli, 1,3 milyar dolarlık sendikasyon kredisi, 340 milyon dolar ve 760,75 milyon avro olmak üzere iki ayrı Döviz cinsinden temin edildi. Sendikasyon kredisinin toplam maliyeti euribor/libor + yüzde 0,90 olarak belirlendi.

Sendikasyonun düzenleyiciliğini Bank of America Merrill Lynch, kredinin aracılığını ise UniCredit Bank AG üstlendi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Yapı Kredi Üst Yöneticisi (CEO) Faik Açıkalın, fonlama kaynaklarının çeşitlendirilmesinde istikrarlı ve başarılı bir performans sergilediklerini belirtti.

Bu çeşitlendirmenin Yapı Kredi için temel stratejik önceliklerden biri olduğunu ifade eden Açıkalın, şunları kaydetti:

"ABD Merkez Bankası'nın faizleri artıracağı beklentisinin olduğu bu süreçte bankamızın yüzde 100'ün üzerinde yenilemiş olduğu kredide, Türkiye'nin güçlü bütçe dinamiklerinin büyük payı bulunuyor. Aynı zamanda Yapı Kredi olarak sergilediğimiz yüksek performans, güçlü mali duruş ve geniş muhabir ilişkileri ağı da bu başarıda elbette büyük rol oynadı. 70. yılımızı kutlarken başlattığımız, 2020 yılı için belirlediğimiz 'Tartışmasız Liderlik' hedefi doğrultusunda finansman kaynaklarının çeşitlendirilmesi bizler için büyük önem taşıyor."