Advertisement

Vakıfbank Genel Müdürü Halil Aydoğan, Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün idare ve temsil ettiği Vakıfbank hisselerinin Hazine'ye devrine ilişkin "Siyasi irade bu yönde bir tercih ortaya koymuşsa biz bunu destekliyoruz" dedi.

Aydoğan, İzmir Ticaret Odası (İZTO) ile Vakıfbank arasında yapılan İZTO üyelerine yönelik "uygun kredi" protokolün imza töreni sonrası gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Aydoğan, Bankacılık Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nda, Türkiye Vakıflar Bankası Türk Anonim Ortaklığı Kanunu'nda yapılan değişiklikler ile Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün idare ve temsil ettiği Vakıfbank hisselerinin Hazine'ye devrine ilişkin soruya, "Şu an bir yasa tasarısından bahsediyoruz, yasalaşmadan herhangi bir şey söylenemez. Siyasi irade yasa tasarısını meclise sundu, süreci birlikte izleyeceğiz" şeklinde yanıtladı.

Aydoğan, söz konusu hisselerin hazineye devrinin Vakıfbank'ın özelleştirme yolunu açacağı iddialarına ilişkin, "İlerde sonuç ne olur bilemem. Ben bir kamu bankasının genel müdürüyüm. Siyasi irade bu yönde bir tercih ortaya koymuşsa biz bunu destekliyoruz" ifadesini kullandı.

İZTO ile imzalanan protokol

Vakıfbank ile İZTO arasında oda üyelerine 7 yıla kadar vadeli ve düşük faizli kredi kullanma imkanı sağlayan protokol imzalandı.

Protokole göre Vakıfbank, oda üyelerine finansal ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla "uygun" faiz oranı ve vade seçenekleriyle kredi kullanma fırsatı sunacak.

Törende konuşan İzmir Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Jak Eskinazi, bankaların reel sektöre sunduğu kredi olanaklarını oldukça önemsediklerini belirtti.

Eskinazi, imzalanan protokolden tüm oda üyelerinin faydalanabileceğini kaydetti.