Advertisement

Ukrayna devlet tahvili yatırımcıları önümüzdeki hafta yapılacak seçimlere hazırlanıyorlar. Anketler  Devlet Başkanı Poroşenko’nun gücünü pekiştireceğini gösterirken, tahvil faizleri rekor seviyelerde seyrediyor.

Poroşenko’nun partisi 26 Ekim’de yapılacak seçimler öncesi anketlerde önde gözüküyor. Parti, ülkenin doğusundaki isyanı bastırmayı, Sovyet döneminden kalma ekonomiyi yenilemeyi ve Avrupa Birliği ile ilişkileri geliştirmeyi vaat ediyor. Rusya ile tansiyonu yatıştırmayı başarsalar da, yatırımcılar Goldman Sachs ve BNP Paribas’dan gelen’ tahvil yapılandırması halinde eldekilerin yarısını kaybedebiliriz’ manasındaki haberler ile sarsıldı.

Landesbank Berlin Investment GmbH yatırım yöneticisi Lutz Roehmeyer “Çelişkili gelebilir ancak Ukrayna istikrarı sağladıkça tahvillerin yeniden yapılandırılma ihtimali artıyor. Baskı altındaki tahvil fiyatları Ukraynalı yetkililerin iflas etmeyeceklerine dair taahhütlerine güvenilmediğini gösteriyor” yorumlarını yaptı.

Tahviller 5 Eylül’de hükümet ile isyancılar arasında sağlanan ateşkesin ardından yüzde 5.1 kayıp yaşadı. Bu Bloomberg Gelişen Piyasa Devlet Tahvil Endeksi’nde Venezuela ve Ekvator’un ardından en kötü performans oldu. Temmuz 2017 vadeli tahvil faizi geçen hafta rekor kırarak yüzde 16.3’e ulaşmasının ardından bugün Kiev saatiyle 10:10’da yüzde 15.39 oldu.