Advertisement

Dünya petrolünün yaklaşık yüzde 40’ını sağlayan Petrol İhraç Eden Ülkeler Organizasyonu (OPEC) 27 Kasım’da toplanarak petrol arzını görüşecek.

Kuveyt Petrol Bakanı Ali Al-Omair,  OPEC’in kolektif petrol üretimini bu ayki toplantısında düşürmeyeceğini ve küresel petrol fiyatlarının arz fazlasının piyasa tarafından absorbe edilmesi sonrasında stabil hale geleceğini belirtti.

12 üyeli OPEC’in günlük petrol üretimi hedefi 30 milyon varil seviyesinde. Bloomberg’in derlediği verilere göre Ekim ayında günlük olarak 30.974 milyon varil petrol üretimi yapıldı.

Al-Omair, Birleşik Arap Emirlikleri’nde katıldığı bir konferansta, “Üretimde bir düşüş olacağını düşünmüyorum. Fiyatların arz fazlasının tükenmesi ile yerleşeceği yönünde bir fikrimiz var” dedi.

ABD’den Libya’ya arzın genişlemesi ile petrol bu yıl ayı piyasasına düştü. OPEC üyeleri Suudi Arabistan ve Kuveyt petrol üretiminin düşürülmesi çağrılarını yanıtsız bırakırken, Libya, Venezuela ve Ekvador’da düşük fiyatlara karşı adım atılmasını talep etti.

Al-Omair, “Kuveyt’in kendi petrol üretimini düşürmek gibi planı yok ve üretim 2020’de günlük 4 milyon varile yükseltilmeli” dedi. Bloomberg’in derlediği verilere göre Kuveyt Ekim ayında günlük olarak 2.85 milyon varil üretim yaptı.