Advertisement

ABD askerleri, İran'a yardım ve Irak'taki Amerikalılara saldıran teröristleri finanse etmek amacıyla milyarlarca dolar para aktarımı işlemleri nedeniyle Barclays Plc, HSBC Plc ve dört diğer bankaya dava açtı.

New York'ta federal mahkemeye dava dilekçesi sunan askerler, Standard Chartered Bank, Credit Suisse Group AG ve Royal Bank of Scotland NV'nin de aralarında bulunduğu bankaların İran ve İran bankaları ile yapılan işlem verilerini saklamak adına gizlice anlaştığını ve böylece ABD'li regülatörlerin takibinden kurtulduklarını iddia ediyor.

Dava dilekçesine göre ittifaklar 1987 yılına kadar dayanırken, İran'ın Hizbullah ve diğer terörist gruplar ile militanlara en az 150 milyon dolar aktarmasını sağlarken, böylece bu grupların da ABD ordusuna yönelik onlarca bombalama ve saldırı yapmasına imkan sağladı.

Dilekçede "Her davalı banka bunun İran tarafından oluşturulan daha büyük bir planın parçası olduğunun farkında, ve söz konusu her banka ayrıca gizli anlaşmaların amaçları ve suça yönelik hedeflerini biliyor ya da kasten kayıtsız kaldı" ifadeleri yer alırken, saldırılarda yaralanan askerler ile hayatını kaybeden askerlerin aileleri miktarı belirtilmeyen tazminat talebinde bulunuyorlar.

Barclays, HSBC, Royal Bank of Scotland, Credit Suisse ve Standard Chartered dava ile ilgili yorum yapmayı reddetti.

Bir diğer davalı olan İranlı banka Bank Saderat'ın İngiltere birimi ise henüz bir geri dönüş sağlamadı.