Advertisement

Dünya altın piyasasında yaşanan fiyat düşüşü ve kredi kartıyla alışverişte yeniden taksit imkanı getirilmesinin, yatırım amaçlı ve ziynet eşyası olarak altın alımını canlandırdığı bildirildi.

İzmir Kuyumcular Odası Başkanı Turgay Baransel, altın piyasasında yaşanan gelişmelerin, perakende pazara yansımalarına ilişkin AA muhabirine yaptığı değerlendirmede, altında son 3 yılın en düşük fiyat seviyesinin yaşandığını belirterek, bunun yatırımcı için son derece cazip olduğunu dile getirdi.

Piyasadaki fiyat düşüşünün yanı sıra altın alışverişinde 4 ay vadeyle sınırlı da olsa yeniden taksit imkanı tanınmasıyla perakende altın pazarına hareketlilik getirdiğini ve satışların yüzde 20-25 seviyesinde artığını ifade eden Baransel, şunları kaydetti:

"Fiyatlardaki düşüşle altın satışı biraz hareketlendi. Atada, çeyrekte, bilezikte satış arttı. Bunda kredi kartına da 4 taksit imkanı getirilmesi de etkili oldu. Bu durum, hem esnaf hem yatırımcı için güzel. Ayrıca küçük yatırımcı için altın her zaman cazip, çünkü cebinde bulundurduğu bir ata lira parasını her zaman harcamaya mahkum. 580 lirayı cebinde tuttuğu zaman harcayacak ama ata lirayı tuttuğu zaman hemen bozdurmayacaktır. Büyük yatırımcılar için de altın yine her zaman değerli bir maden. Dünyanın her yerinde geçerli. Bir gecede ülke batar, parası beş para etmez ama altın öyle değil, altın dünyanın her yerinde geçerli bir akçedir. Ezseniz de çiğneseniz de ayarıyla geçerli bir madendir."

- "Alımın daha da artması piyasaya bağlı" -

Baransel, altında alımın daha da artmasının piyasadaki gelişmelere bağlı olduğunu ifade ederek, şu değerlendirmede bulundu:

"Şu anda vatandaş piyasayı seyrediyor. Otoriteler fiyatların biraz daha düşeceğini söylüyor ama bu konu da tam net değil. İsviçre'nin referanduma gidip merkez bankası rezervinin büyük bölümünü altına çevirmesi söz konusu, eğer böyle bir şey olursa altın gramı 150 liralara kadar çıkar, çünkü bin 600 tondan bahsediliyor. Böyle bir rakamı İsviçre çektiği zaman altının daha yükseleceğine inanıyorum. Vatandaş bu açıdan, bu fırsatı değerlendirmeli altın her zaman iyi bir yatırım aracı."

AA