Advertisement

Çin Merkez Bankası (PBOC), faiz oranlarının 2012 yılından bu yana ilk kez, sürpriz bir şekilde düşürülmesinin küçük ölçekli şirketleri desteklemeyi ve parasal genişlemeye gitmek yerine mevduat sahiplerini korumayı amaçladığı açıklamasında bulundu. Ülke bankalarının nasıl bir cevap vereceği ise PBOC’un girişiminin sonuçlarını belirleyecek.

Çin’de banka borçlarının hacmi hala büyük şirketlerin üzerinde yoğunlaşmış durumda ve küçük ölçekli firmalara verilen ödenmemiş krediler total kredilerin üçte birinden daha az seviyede. PBOC’un faiz indirimine ilişkin aldığı beklenmedik karar, küçük ölçekli şirketler için finansman maliyetlerinin düşürülmesine yönelik hedefli önlemlerin başarısız olmasının ardından geldi.

Temmuz 2012’deki son girişiminden bu yana PBOC büyümenin ilerlemeyi sürdürmesi arayışına girerken, öte yandan borç genişlemesini düşürdü ve gölge bankacılık sektörüne yönelik incelemeleri artırdı. Geniş tabanlı bir teşvikin gerçekleştirilmesi bir adım geriye gidilmesi riski taşıyor. Çünkü bankaların eski alışkanlıklar ile kredileri daha üretken olan özel şirketler yerine devlete ait şirketlere yönlendirme ihtimali bulunuyor.  

Capital Economics Ltd. baş Asya ekonomisti Mark Williams, “PBOC’un hareketi, bankalardan borç alan yerel hükümetlere ve devler şirketlerine yardımcı olabilir ancak finans sisteminin diğer bölümlerinden borçlanma yapan şirketlere büyük bir yardımı dokunmayacaktır. Dolayısıyla net sonuç devlete ait şirketlerin daha iyi durumda olduğudur” dedi.