Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

110 milyar dolarlık krediyi idare eden Highland Capital Management, Fortress Investment Group ve Cerberus Capital kara listesinde yer aldıkları ABD piyasalarında işlem gören 155 milyon dolarlık kredi piyasasında yatırım yapamıyor.

Konu hakkında bilgi sahibi olan iki kaynağın aktardığına göre, Quadriga Art'ın sahibi RBS Holding, bu yıl 3 firmanın yanı sıra geçen yıl da 7 tanesini kara listeye aldı. Aynı kaynaklardan alınan bilgilere göre bu 3 firma tahvil yapılandırma konusunda fazla talepkar olmaları nedeniyle RBS tarafından kara listeye alındılar.

ABD'deki farklı piyasaların aksine kaldıraçlı kredilerde kara liste kurali işliyor. 800 milyar dolarlık piyasayı denetleyen bir kurum bulunmuyor. Piyasada kredi açmak isteyenler ve yatırımcılar, kimin dahil olabileceğine karar veriyor. Bu bir anlamda Apple'ın hisselerini kimin alacağına karar vermesine benziyor.

North Carolina'da bulunan Duke University'den hukuk profesörü Elisabeth de Fontenay "Sayıları oldukça fazla olan insana satış yaptığınız ve yine de bazılarını dışarıda bırakma hakkını elinizde bulundurduğunuz başka bir piyasa aklıma gelmiyor" diye konuştu.

Hisse senedi ve tahvil işlemlerini idare eden bankalar halka arzlarda menkul kıymetlerin hangi yatırımcılara tahsis edileceğine karar verme hakkına sahip olsalar da, hisseler piyasada işlem görmeye başladıkta sonra yeterli sermayeye sahip herkes alım yapabiliyor. Kredi piyasasında ise durum böyle değil. Yatırımcıların alımını yasaklayan listeler kredinin vadesi dolana kadar geçerli olabilir.